Vyjednávání o německé vládě

Vyjednávání o německé vládě
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Onlines
Echo24
Sdílet:

20:30 Velká část Němců si přeje předčasné volby

V průzkumu pro televize RTL a n-tv se pro ně vyslovilo 45 procent dotázaných. Dalších 27 procent chce velkou koalici, 24 procent je pro menšinovou vládu. Předčasné volby jsou po krachu vyjednávání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených nejpravděpodobnější variantou.

18:30 Merkelová je připravena jít i do předčasných voleb, rezignovat ne

Německá kancléřka je připravena vést CDU/CSU i do předčasných voleb, pokud na ně dojde. O tom, že by po krachu koaličních vyjednávání rezignovala, neuvažovala. Řekla to v rozhovorech veřejnoprávním televizím ARD a ZDF. Německo podle ní nyní potřebuje stabilitu. K variantě menšinové vlády je i proto skeptická. Kancléřka je přesvědčena, že se osobně v sondovacích rozhovorech chyb nedopustila. „Udělala jsem to, co jsem mohla,“ podotkla s tím, že strany ve vyjednávání, které nakonec ukončila FDP, výrazně pokročily.

17:00 Macron: Krach jednání není v zájmu Francie

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona není krach německých koaličních jednání v zájmu Francie. „Přejeme si, v zájmu Německa i Evropy, aby náš hlavní partner byl stabilní a silný, abychom mohli společně kráčet dopředu,“ uvedl rovněž Elysejský palác.

15:22 Německý prezident Frank-Walter Steinmeier očekává od politických stran připravenost k rozhovorům, aby v dohledné době mohla vzniknout nová vláda.

Zodpovědnost, kterou strany nesou, nemohou podle něj jen tak vrátit voličům. „Strany se ve volbách 24. září ucházely o odpovědnost za Německo; odpovědnost, kterou také podle představ ústavy není možné jednoduše přenést zpět na voliče. Tato odpovědnost daleko překračuje vlastní zájmy,“ řekl německý prezident, podle něhož by všichni zúčastnění měli znovu zvážit svůj postoj.

13:34 Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechtěl předjímat, jaké dopady bude mít ukončení koaličních jednání v Německu

„Odchod liberálů z jednání byl zvláštní. Počkejme na další vývoj,“ sdělil ČTK.

13:29 Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek upozornil, že jednání o vládě v Německu se vedla dva měsíce

„Když včera (v neděli) padla informace, že ta jednání nevedou k cíli, tak nenapadá designovanou kancléřku (Angelu) Merkelovou jít za prezidentem Spolkové republiky Německo a říct: ‚Oni si se mnou nechtějí hrát, tak já budu vládnout menšinovou vládou bez důvěry.‘ V České republice se toto stalo pouze po týdnu předstíraných jednání,“ řekl.

13:21 Na možnost dalších jednání upozornil i první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek

Osobně nemám pocit, že by se dělo něco v Evropě neobvyklého. Na řade jsou ještě jednání s SPD či pak předčasné volby,“ napsal ČTK. Podle něj ale panuje kontrast mezi tím, jak se vyjednávání o vládě vedla v Německu a jak v Česku. „V Německu se alespoň o sestavení většinové vlády s podporou snaží a usiluji o ni. U nás se dopředu deklaruje, že se bude vládnout menšinově a bez důvěry,“ uvedl Ženíšek.

13:16 Předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Jan Farský upozornil, že povolební jednání v Německu mohou pokračovat mezi jinými stranami než dosud

„Dokud nebude vyhlášen termín předčasných voleb, koaliční jednání probíhají. Jakkoli mohou být složitá a téměř beznadějná,“ sdělil ČTK. „Jsme společně součástí EU, výrazný dopad přesto neočekávám, vše probíhá podle demokratických pravidel,“ doplnil k možnému vlivu situace v Německu na Česko.

13:14 Předseda ODS Petr Fiala upozornil na rozdíl ve vedení koaličních jednání v Německu a v Česku

„Na příkladu Německa se ukazuje, že poctivě a důkladně vedená koaliční jednání jsou náročná záležitost. A jak důležitou roli hrají v případě vládní nestability ostatní ústavní instituce,“ napsal ČTK. Žádný dopad nynější situace v Německu na Česko Fiala nepředpokládá. „Německo je stabilní demokracie, která své vládní problémy dříve či později vyřeší,“ uvedl.

13:07 Německé volby komentoval ministr zahraničí

„Německo je klíčová země v Evropě. Stabilní vláda je důležitá nejen pro jeho sousedy. To, že se nedaří sestavit vládu a mluví se o předčasných volbách, je špatná zpráva pro všechny,“ sdělil ČTK Zaorálek.

12:45 Babiš nečeká, že by vývoj v Německu ovlivnil českou ekonomiku

„Německo asi směřuje k menšinové vládě, možná časem i k předčasným volbám,“ napsal Babiš ČTK. „Dopad na trhy a na českou ekonomiku neočekávám, v Německu existuje stále velká síla středových stran a existuje shoda ve fiskálních a zásadních ekonomických věcech. Neshody vytváří migrace, radikální požadavky zelených ekologistů, otázky kolem další integrace EU a podobně,“ doplnil.

12:33 Evropská komise má plnou důvěru v udržení kontinuity v Německu

Evropská komise má plnou důvěru v udržení stability a kontinuity v Německu i po krachu jednání o vládní koalici. Řekl to dnes mluvčí komise Margaritis Schinas. Nechtěl ale spekulovat o tom, jaké důsledky bude mít vývoj v Berlíně na evropskou politickou debatu, například o reformách eurozóny. „Zcela respektujeme německý ústavní proces,“ poznamenal Schinas před novináři. Právě německá ústava je podle něj v podobných situacích zárukou stability a kontinuity, kterými se dosud německá politika vyznačovala. „Doufáme, že tentokrát tomu nebude jinak,“ dodal.

11:33 Spiegel Online: Merkelová bojuje o své politické přežití

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) podle serveru Spiegel Online bojuje o své politické přežití. Ztroskotání rozhovorů CDU/CSU, FDP a Zelených o nové vládě přitom může být začátkem jejího konce. Magazín Cicero píše o variantě státní krize v Německu a komentátor Süddeutsche Zeitung apeluje na vznik další velké koalice CDU/CSU a sociálních demokratů. „Ztroskotání Jamajky (jak se vznikající koalici přezdívalo) je pro kancléřku Angelu Merkelovou a šéfa CSU Horsta Seehofera katastrofou,“ míní Spiegel Online. Podle jeho názoru autorita kancléřky už tak oslabená špatným volebním výsledkem bude dále erodovat. „Krach Jamajky je jejím krachem, protože se ukázalo, že metoda Merkelové – spojení bezmezného pragmatismu a maximální ideologické flexibility – dospěla ke svému konci,“ píše server.

11:01 Nizozemský ministr má kolaps rozhovorů o německé vládě za špatný

Špatnou zprávou pro Evropu je podle nizozemského ministra zahraničí Halbeho Zijlstry fakt, že formováníněmecké vlády po nočním kolapsu rozhovorů v Berlíně teď ještě nějakou dobu potrvá. Zijlstra to řekl při příchodu na dnešní bruselské jednání ministrů odpovědných za evropskou problematiku. Český účastník schůzky, státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, doufá ve vznik silné vlády v Německu „raději dříve než později“.

10:47 Euro po krachu vyjednávaní o německé vládě oslabilo, poté ztráty vyrovnalo

Euro zahájilo dnešní obchodování poklesem, čímž reagovalo na krach jednání o sestavení německé vlády. Na trhu zavládly obavy, že největší ekonomiku eurozóny čeká období politické nejistoty. Později však jednotná evropská měna ztráty smazala, kolem 10:00 SEČ si tak euro k dolaru připisovalo téměř desetinu procenta a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,18 USD.

9:36 Sociální demokracie se nadále odmítá účastnit příští německé vlády

Sociální demokraté (SPD) se nadále odmítají účastnit příští německé vlády. „SPD není náhradní kolo kymácejícího se vozu paní Merkelové,“ nechal se slyšet místopředseda sociálních demokratů Thorsten Schäfer-Gümbel. Jeho kolega z vedení strany Ralf Stegner zase poznamenal, že SPD nemá k pokračování velké koalice mandát od voličů.

8:36 Německo stojí před státní krizí, míní tisk

Po neúspěchu jednání o nové vládě směřuje Německo k předčasným volbám, jejichž vyústění je naprosto nejisté. Země tak stojí před státní krizí, uvedl dnes komentátor magazínu Cicero. Ztroskotání koaličních rozhovorů je i politickým krachem kancléřky Angely Merkelové, míní redaktor Stuttgarter Zeitung. „Je to politické zemětřesení, které uvrhává celý politický systém v Německu a také Evropskou unii do hluboké krize, možná dokonce do státní krize,“ napsal Christoph Seils na serveru německého politického měsíčníku Cicero. Jako „triumf nedůvěry,“ jenž naruší vážnost celého Německa, vnímá nezdar rozhovorů Armin Käfer z deníku Stuttgarter Zeitung. Vinu za krach jednání nelze podle něj nikomu jednoznačně přiřadit, bezprostřední škody ale prý nejvíce dopadnou na Merkelovou. Místo čtvrtého funkčního období v pozici kancléřky je nyní na odvolání, napsal na serveru listu.

7:23 Vláda měla podle Merkelové šanci

Německá kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová je přesvědčena, že se konzervativní unie CDU/CSU, svobodní demokraté (FDP) a Zelení mohli dohodnout na vzniku vlády. Rozhodnutí FDP ukončit rozhovory o nové koalici lituje. Uvedla to na noční tiskové konferenci v Berlíně.

7:03 Rozhovory o německé vládě ztroskotaly

Rozhovory o nové německé vládě v noci na dnešek po více než čtyřech týdnech ztroskotaly. Vyjednávání s konzervativní unií CDU/CSU a Zelenými se kvůli přetrvávajícím neshodám rozhodli ukončit svobodní demokraté. Německo nyní zřejmě čekají předčasné volby. O ukončení sondovacích rozhovorů novináře těsně před půlnocí informoval šéf FDP Christian Lindner, podle něhož se stranám nepodařilo najít společnou cestu k modernizaci země, ani dostatečnou vzájemnou důvěru. „Je lepší nevládnout, než vládnout špatně,“ nechal se slyšet. Spolkové republice nyní hrozí předčasné volby, protože sociální demokraté (SPD) odmítají účast na vládě a žádná další koalice nepřipadá v úvahu. Teoreticky by ještě mohla vzniknout menšinová vláda, ale to je vněmeckém kontextu prakticky vyloučené.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy