1 PROTESTY PROTI VLÁDĚ

Podnikatelé na Václavák. Poslední vzdor před druhou vlnou EET

NOVÉ

Témata: , ,

V sobotu v poledne se na Václavském náměstí v Praze sejdou odpůrci elektronické evidence tržeb (EET). Nová povinnost už pro podnikatele v pohostinství platí od prosince minulého roku. Ve středu 1. března, se do evidence musí zapojit dalších přibližně 250 tisíc podnikatelů ve velkoobchodě a maloobchodě. Symbolické je, že ve stejný den začíná v Praze sjezd hnutí ANO, jehož předseda ministr financí Andrej Babiš (ANO) je autorem neoblíbeného zákona. Hned poté se účastníci přesunou na Staroměstské náměstí, kde probíhá další protestní akce proti vládě. 

Na pódiu na Václavském náměstí vystoupí sedm řečníků, mezi nimiž bude předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek, Václav Klaus ml., řezník Pavel Havlíček, Luděk Šorm z Perníkové chaloupky, který zavedl tzv. babišné, tedy poplatek za účtenku, a také herečka Bára Štěpánová. Podle pořadatelů ale nemá být demonstrace pouze protestem proti EET ale obecně vzdorem proti represím a aroganci státní moci v Česku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Tentokrát bude podstatně méně řečníků, než na té první demonstraci. Budeme méně řečnit a více makat,“ uvedl pro server Echo24 Bábek. Zmíněné „makání“ má být podle Bábka lidové shromáždění, na kterém se bude hlasovat. Bábek ale nechtěl přesně říci, čeho se bude hlasování týkat.

„Je připraveno několik výroků a vyzveme občany, kteří se shromáždí, aby svůj názor vyjádřili hlasováním,“ vysvětlil Bábek. Prozradil pouze znění posledního bodu. „Na závěr budeme hlasovat o vyjádření nedůvěry vládě,“ dodal.

Čtěte také: Zavřených hospod po EET je mnohem víc. Pivovary cupují čísla finanční správy

Podobná akce s názvem Za pět minut 12 již proběhla na Václavském náměstí v prosinci minulého roku a zúčastnili se jí také poslanec Martin Plíšek (TOP 09) a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Lidé také podepisovali petice proti zavedení EET nebo vyzývali k bojkotu. Elektronickou evidenci tržeb veřejně odmítla například kavárna Paralelní Polis v Praze.

Pořadatelé očekávají, že účast bude až trojnásobně vyšší, než při první demonstraci na začátku prosince. To se sešlo na náměstí přibližně tisíc lidí. Tentokrát by jich mohly být i tři tisíce. Pořadatelé tak usuzují z aktivit lidí, z ohlasů na sociálních sítích i emailech. „Už dnes víme, že lidé se domlouvají mezi sebou, že plánují společné organizované příjezdy a že ten zájem je diametrálně odlišný oproti té první akci,“ řekl Bábek.

Z Václavského náměstí se lidé budou přesouvat na Staroměstské náměstí, kde od 13.30 probíhá protest s názvem Nechceme další normalizaci! Sorry jako!. Ta je také směřována proti současné vládě, konkrétně proti premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a Babišovi ale také proti prezidentu Miloši Zemanovi. Sobotka i Babiš totiž připustili, že by byli ochotní sestavit vládu s komunisty. Zeman zase uvedl, že by takovou vládu klidně jmenoval.

Pořadatelům akce se také nelíbí chování ministra financí vůči České televizi. Babiš totiž kvůli kauze s dluhopisy nazval redaktory televize „zkorumpovanou pakáži“. Akce má tak za cíl podpořit svobodná média v ČR. 

Čtěte také: Šance na změny v EET? Petici s tisíci podpisy řeší senátoři

Dva měsíce s EET: zavírání hospod, zdražování a udávání

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.