Babiš má zaplatit novináři Šafrovi 50 000 Kč za urážku

Ministr prohrál soud

Babiš má zaplatit novináři Šafrovi 50 000 Kč za urážkuAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš Foto: Foto: Jan Zatorsky
2
Domov

Echo24

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má vyplatit odškodné 50.000 korun šéfredaktorovi serveru Svobodné fórum Pavlu Šafrovi za zásah do jeho osobnostních práv. Dnes o tom nepravomocně rozhodl Okresní soud Praha-západ. Informaci zveřejněnou serverem potvrdil ČTK Šafrův právní zástupce, advokát Aleš Rozehnal. Babiš sdělil, že bude reagovat až na pravomocný rozsudek.

Novinář Šafr podal na ministra Babiše žalobu na ochranu osobnosti loni v květnu. Podle serveru v ní poukázal na to, že politik jej opakovaně veřejně označil za „psychopata“ a „parchanta“, mimo jiné v pořadu Interview ČT24. U soudu se domáhal omluvy a 100.000 korun. Ve sporu tedy uspěl jen částečně a není vyloučené, že se odvolá.

„Klientovi bych odvolání radil. Nepřiznání omluvy soud zdůvodnil tím, že opakování defamujících výroků na adresu pana Šafra, byť v omluvě, by pana Šafra opětovně poškodilo,“ napsal ČTK právník Rozehnal.

Šafr ve vyjádření k rozsudku uvedl, že Babiš neustále směšuje rovinu veřejné diskuse a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení.

Stanovisko Pavla Šafra zveřejněné na webu svobodneforum.cz:
Rozhodnutí soudu, které mi dává za pravdu v tom, že Andrej Babiš urážkami zasahuje do mých osobnostních práv, přijímám částečně s uspokojením, částečně jej musím ještě zvážit se svým právníkem Alešem Rozehnalem.
Smyslem tohoto sporu, který jsem vyvolal, bylo hledání a stanovení hranic, za něž ani tak mocná osoba, jakou je Andrej Babiš, nesmí zajít. Protože před zákonem jsme si jako občané zcela rovni.
Pan Babiš neustále směšuje rovinu veřejné diskuze a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení. Jestliže již déle než dva roky píši, že kumulace jeho politické, ekonomické a mediální moci ohrožuje občanské svobody v naší zemi a těžce poškozuje principy liberálního státu a parlamentní demokracie, tak to činím proto, že mě k tomu vede snaha bránit veřejnost.
Domnívám se, že se ve společnosti někdo musí pokusit zastavit predátora moci. Je přitom třeba k tomu používat ústavní práva a zákonné prostředky. Tím mám na mysli ústavní právo na svobodu slova a právo obrátit se na nezávislý soud pro ochranu své cti. Označením „psychopat“ se Andrej Babiš snaží – vzhledem k neustálému opakování – nastolit dojem, že každý, kdo se postaví někomu, kdo je silnější, musí být nutně psychicky narušený. Natož když odporuje někomu tak skvělému, jako je právě on, Andrej Babiš. Samozřejmě, že taková snaha Andreje Babiše a jeho zaměstnanců mě poškozuje, znevažuje celou moji veřejnou práci a těžce zasahuje také do mých práv i ve zcela osobní dimenzi. Je věcí občanské i novinářské zodpovědnosti, abychom stanovili každému predátorovi moci jeho hranice a snažili se ho zadržet vždy, když překračuje pravidla férové soutěže, veřejné diskuze a demokratického způsobu provozování politiky.

Čtěte také: Změnil Reflex titulek pro Babiše? Šafrovo tvrzení redakce odmítá

Novinář Šafr žaluje Babiše za ‚psychopata‘ a ‚parchanta‘