1 Spor s Vatikánem

Peking chce odstřihnout Vatikán. Čínští katolíci mají být vlastenci

, NOVÉ

Témata: , , ,

„Čínští katolíci musí vést svou církev nezávisle a odklonit se od Vatikánu,“ řekl vysoký představitel komunistické strany v Číně. Vláda chce mít na náboženství větší vliv než Vatikán, nerespektují totiž autoritu papeže Františka a nejvyšší duchovní si chtějí volit sami, informuje agentura Reuters.

Papež František se už dlouhou dobu snaží řešit několik desetiletí trvající rozdělení čínských katolíků mezi přívržence Vatikánu a těch, kteří jsou členy náboženství kontrolovaného vládou. Potíž totiž nastává například při jmenování vedoucího duchovenstva. Podle Číny by biskupové měli být jmenováni tamější katolickou komunitou, jelikož odmítají autoritu papeže. Berou ho jako představitele země, která nemá jediné právo míchat se do záležitostí v Pekingu. 

„Katolíci by měli vést svoji církev nezávisle a více se tak integrovat do socialistické společnosti,“  řekl tajemník Komunistické strany Číny Yu Zhengsheng. „Čínští katolíci musí spojit vlastenectví s náklonností k víře a sjednotit všechny věřící, aby byl vytvořen socialismus s čínskými rysy,“ dodal Zhengsheng.

Problémy trvají od roku 1949, kdy se v Číně ujala moci Komunistická strana. Vatikán oficiálně uznal samostatnost Tchaj-wanu, kdežto Čína ho bere jako svoji součást. 

V Číně je asi deset milionů katolíků, kteří jsou oficiálně ateisté, přestože vláda teoreticky garantuje svobodu uznaným náboženstvím, což se týká ještě islámu a buddhismu.

Čtěte také: Vánoce jako rozptýlení pozornosti? Čína posílá aktivisty do vězení

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.