Janáčková: 'Pryč s pícháním na ulici', 'Erekce na pojišťovnu'

Volební program pro Senát

Janáčková: 'Pryč s pícháním na ulici', 'Erekce na pojišťovnu'
Domov

Filip Nachtmann

Zakazovat, trestat i odměňovat. To plánuje po volbách psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková, která kandiduje do Senátu za hnutí ANO. Do povědomí se dostala hlavně odvážným volebním plakátem v noční košilce, šlo prý ale pouze o marketing. Pokud ve volbách uspěje, chce například navrhnout, aby byla senátorská funkce neplacená. Ráda by také vyčistila Prahu od „narkomanů, bezdomovců a děvek“.

„Předpokládám, že máte rádi sex. A proto jste přišli,“ přivítala v úterý novináře Janáčková, která chtěla vysvětit svou odvážnou kampaň. Jako sexuoložka byla zvyklá na velký zájem veřejnosti, který ale s její kandidaturou zmizel. Proto se rozhodla na billboardech prezentovat v krátké noční košilce.

Janáčková v podobné formě představila i svůj program. Jeho jednotlivé kapitoly nazvala třeba „Pryč s pícháním na ulici“, „Erekce na pojišťovnu“, nebo „Zdarma děti ze zkumavky“.

„Možná jste čekali, že tu před vámi budu stát a budu mít na sobě košilku. Já tu chci ale představit svůj program, velice ráda bych podle hesla pana Babiše začala v Senátu makat,“ prohlásila Janáčková a hned přišla s prvním návrhem: ráda by zařídila, aby senátoři za výkon své funkce nedostávali žádnou odměnu.

„Ze Senátu se stala zašívána vysloužilých nebo, jak já s oblibou říkám, vyžilých politiků. Hodně by se změnilo tím, kdyby byl Senát čestnou funkcí, tedy nebyl funkcí placenou. Budu-li zvolena, předložím takový návrh,“ slíbila Janáčková a jedním dechem dodala: „Já bych měla jít příkladem, a pokud budu zvolena, platu se vzdám.“ Co jí na návrh řekne šéf hnutí Andrej Babiš a další kolegové, zatím netuší.

Vyčistím Prahu

Přesto, že sexuoložka tvrdí, že lechtivým billboardem chtěla pouze přitáhnout pozornost, v podobné formě představila i svůj program. Jeho jednotlivé kapitoly nazvala třeba „Pryč s pícháním na ulici“, „Erekce na pojišťovnu“, nebo „Zdarma děti ze zkumavky“. Samotné návrhy kandidátky ANO na Praze 1 jsou zpracované poměrně podrobně, nicméně často se skládají ze zákazů, omezení a zvýšených trestů.

To je vidět třeba na její avizované snaze boje s drogami nebo bezdomovci. Narkomany by ráda vyhnala z centra města tak, že by aplikaci drog na veřejných místech uzákonila jako trestný čin. Vyšší trestní sazbou by pak byli potrestáni ti narkomani, kteří užívají drogy v blízkosti škol.

Z podobného ranku je zavedení pravidla třikrát a dost – pokud by člověk udělal tři stejné přestupky, byl by už trestaný jako za trestný čin. „Vidím na ulici válet se injekční stříkačky a narkomany. Vidím bezdomovce, vidím děvky, vidím prostitutky za výlohami. Jde mi o čištění Prahy pro slušné lidi,“ vysvětluje.

Nejzajímavěji vypadá zdravotní kapitola programu, kde je řada zajímavých návrhů. I ty jsou ale podány dost populisticky. Janáčková bude požadovat bezplatnou péči na nejmodernější možné úrovni, prosadit chce také funkci zdravotnického ombudsmana. Ráda by podpořila přijetí nového zákona o dlouhodobé péči a změnu systému financování léčeben dlouhodobě nemocných a hospiců tak, aby poskytovatelům byla významně navýšena platba ze zdravotního pojištění a ze sociálního systému. „Měli bychom pak více peněz na každého člověka. Ale v tom případě bych okamžitě zakázala, aby si lidé cokoliv dopláceli. Bylo by zakázáno vybírat od pacientů těchto zařízení jakékoliv peníze,“ dodává.

Sexistické prasátečko

Mimo nezůstaly ani léky na zlepšení erekce - nově by tomu mělo být tak, že by minimálně jeden z nich byl plně hrazený. Podobně jako je tomu v jiných lékových skupinách.

Janáčková koncem minulého týdne vzbudila pozornost odvážným volebním billboardem na pražském Hlavním nádraží, kde je vyfocená pouze v noční košilce a s mottem „Láska, sex a politika“.

Inspirovat se nechala populárním seriálem Sex ve městě a herečkou Sarah Jessicou Parkerovou, která je v sérii vyfocená stejně.

Billboard se ihned stal hitem sociálních sítí, kde si z Janáčkové lidé dělají legraci. Kandidátka si ale obratem stihla vysloužit od neziskové organizace Nesehnutí nominaci do soutěže Sexistické prasátečko. Mimo jiné proto, že zobrazení polonahé ženy v předvolební kampani neodpovídá důležitosti tématu.

Více čtěte: Kandidátka ANO kopíruje Sex ve městě. Pózuje v negližé