Pustit Zemana znovu živě? Šéf rozhlasu se bál průseru

Poslanci kritizují rozhlas

Pustit Zemana znovu živě? Šéf rozhlasu se bál průseruNOVÉ
Snímek prezidenta Miloše Zemana z předchozího Pressklubu na Frekvenci 1 (září 2014) - Foto: Foto: Frekvence 1
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Nečekaně ostrou kritiku sklidila ve středu Rada Českého rozhlasu za to, jak se postavila k vulgárním výrokům prezidenta Miloše Zemana ve svém pořadu Hovory z Lán. Radní si od členů volebního výboru sněmovny vyslechli, že zcela zbytečně přišli o prezidenta i prestižní pořad a svým razantním postojem jen nahráli soukromému sektoru. Šéf rozhlasu řekl, že usnesení rady bral jako varování, „že když by se to znovu stalo, bude průser.“

Rozhodnutí rady přišel před poslance obhájit její šéf Michal Stehlík. Ten zopakoval, že radní shledali porušení kodexu rozhlasu a upozornili, že pokračování Hovorů z Lán ve stejném formátu by mohlo vést k jeho dalšímu porušení. Silné prohlášení rady vedlo rozhlas k rozhodnutí, že by se pořad do budoucna mohl předtáčet. To však prezident Zeman rázně odmítl a od nového roku se přesunul do vysílání Frekvence 1. A právě tady vidí poslanci největší problém.

„Co tady chcete řešit? Myslím si, že rozhodnutí rady bylo blbé. Akorát jste nahráli soukromému sektoru. Řekli jste, že to nejde, že prezident není svéprávný a mohl by říct zase nějaké sprosté slovo o té výborné a báječné skupině,“ pustil se do přítomných radních Vítězslav Jandák z ČSSD. „Přišli jste o pořad, ale lidi o tom už vůbec nevědí. To nikoho nezajímá, tyhle přestřelky pražských kaváren. Co je výsledek? Že Fleischmann (majitel Frekvence 1 – pozn. red.) má výborný pořad. A to je všechno.“

K Jandákovi se vzápětí připojili i další kolegové. Třeba šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura je přesvědčený, že rada takto zasahovat do vysílání Českého rozhlasu nemůže. „Také ve sněmovně někdy padají sprostá nebo velmi urážlivá vyjádření. I ty nebudeme vysílat? Jak se pak voliči dozví, jaké výroky tu používají poslanci? Ta slova byla nepřijatelná, osobně se mi nelíbila, ale chci vědět, že to prezident řekne. Podle mě vy nemáte co zasahovat do vysílání Českého rozhlasu. To vám vůbec nepřísluší. A vy jste dopředu predikovali, co se stane příště. Považuji to za zbytečné a chybné rozhodnutí,“ prohlásil poslanec.

Duhan: Znovu by to byl průser

Sprostě promluvit v živém vysílání může podle poslanců kdokoliv a není možné předvídat, jestli to bude zrovna prezident, který má za sebou stovky bezproblémových mediálních vystoupení. Rada nakonec našla zastání jen u Niny Novákové z TOP 09 a Martina Kolovratníka z hnutí ANO. Radní se hájili tím, že pouze vyslovili názor, že za podobné situace by tak noblesní formát, jakým byly Hovory z Lán, měl být předtáčený. A připomněli, že za Václava Havla se pořad předtáčel v drtivé většině případů.

Potřebu bránit se měl nakonec i generální ředitel ČRo Peter Duhan. Ten podle svých slov přistoupil k možnosti předtáček i kvůli nezvykle silnému usnesení radních: „To usnesení varuje generálního ředitele, že když by se to znovu stalo, tak bude průser. To je imperativ. Rada je můj bezprostřední partner, je zástupcem veřejnosti. Navíc členy rady volíte vy. To je další imperativ.“

Čtěte také: Zeman teď v rádiu vulgární nebyl, i tak se vrátil k Pussy Riot

Majitel stanice je Zemanův přítel, moderátor si jej váží

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz