Noční vlci projedou dvakrát Václavským náměstím

Putinův motorkářský gang míří do Prahy

Noční vlci projedou dvakrát Václavským náměstímAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Echo24

V sobotu Prahou projede dvouhodinová motorkářská jízda, kterou pro ruský motocyklový klub Noční vlci pořádá spolek Red Eyed Ceüe. Dvakrát projedou i Václavským náměstím. V plánu mají pietní akci na Olšanech, vyplývá z facebookových stránek Red Eyed Ceüe. Policie se na jejich příjezd připravuje. Organizovanou projížďku Prahou má spolek Red Eyed Ceüe od úřadů povolenu.

Noční vlci tvoří spolek blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Průjezdem Evropou chtějí oslavit konec druhé světové války. Jejich členové jsou kritizováni za nacionalismus, jejich hlavní představitel Alexandr Zaldostanov byl po ruském zabrání ukrajinského Krymu zařazen na sankční listinu Evropské unie. Do Prahy přijedou z Vídně.

Podle tiskového oddělení pražského magistrátu bude projížďka Prahou pořádaná Red Eyed Ceüe trvat dvě hodiny, uskuteční se mezi 13:00 a 18:00. Trasa povede z Brněnské po magistrále na Václavské náměstí, odkud motorkáři odjedou na náměstí Míru. Poté zamíří na Olšanské hřbitovy. Zastavit se také chtějí u Vítkova. Na akci je podle magistrátu zajištěna asistence policie. „Rychlost kolony motocyklů nepřesáhne nejvyšší povolenou rychlost v jednotlivých úsecích, pro jízdu kolony bude využíván pouze jeden jízdní pruh. Omezení provozu MHD nepřesáhne v jednotlivých místech dvě minuty,“ dodalo tiskové oddělení.

„Víme o tom, že v sobotu přijedou do Prahy, víme o tom, že se tu budou účastnit některých akcí. Samozřejmě na to budeme dohlížet, především z dopravního hlediska, ale samozřejmě i z úhlu pohledu veřejného pořádku,“ řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Podle webu Red Eyed Ceüe je tento český spolek jediným oficiálně spolupracujícím klubem ruských Nočních vlků. Na svém facebookovém profilu uvádí, že kolona Nočních vlků do Česka z Vídně dorazí v 09:00. Po poledni by se ruští motorkáři měli spojit na benzinové stanici v Průhonicích s kolegy z Prahy. Na pietní akt na Olšany chtějí dorazit ve 14:00. Ještě předtím chtějí dvakrát projet Václavským náměstím. Večer pak plánují veřejné setkání s Nočními vlky v Praze 6.

V úterý se s Nočními vlky setkal jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), což označili politici napříč stranami za chybu. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že Noční vlci nebudí jeho sympatie, další Haškovi straničtí kolegové ministryně práce Michaela Marksová a předseda Sněmovny Jan Hamáček shodně řekli, že by se s touto skupinou nesetkali. Na toto téma slíbil v ČT s Haškem promluvit i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) každý svými činy dává výpověď hlavně o sobě.

Hašek v úterý vystavil na svém facebookovém profilu fotografii, kde se skupinou motorkářů pózuje na brněnském hřbitově. Chtěl tam vzdát čest sovětským osvoboditelům Brna a jižní Moravy z jara 1945, dodal později. „Já tam budu letos ještě několikrát, ještě 8. a 9. května, včera (v úterý) jsem doprovodil generálního konzula Ruské federace v Brně,“ uvedl na dotaz ČTK, proč byl na místě ve stejnou dobu jako Noční vlci.

Zbytečný prostor pro kontroverzní skupinu

Europoslanec Pavel Telička (ANO) na twitteru uvedl, že Hašek po takzvaném lánském puči, kdy se skupina členů ČSSD pokusila Sobotku odstavit po sněmovních volbách v roce 2013 z čela strany, vrazil premiérovi do zad druhou kudlu. Sobotka však věc nechtěl příliš komentovat. „Ta parta, která je tam zmiňována, tak nebudí žádné mé osobní sympatie,“ řekl.

V ČSSD Hamáček o Haškově kroku nezaznamenal zatím nějakou zvláštní debatu. „I proto, že mi přijde zbytečné dávat takto kontroverzní skupině takový mediální prostor. Zásah v mediálním prostoru už teď neodpovídá relevanci této skupiny,“ řekl ČTK.

Hamáček se zúčastní k uctění sovětských vojáků několika oficiálních akcí, což je podle něj správný způsob, jak je připomenout. „Každý politik je zodpovědný svým voličům za svoje činy, je to spíš otázka na pana hejtmana Haška,“ řekl Hamáček. Se skupinou, která se fotografuje například s vlajkami států, které nejsou mezinárodně uznány a náležejí suverénní Ukrajině, bych se nesetkával, dodal. Podobně hovořila i Marksová. „Kdybych to byla já, něco takového bych neudělala,“ uvedla.

Herman se neobává toho, že by Haškovo chování mohlo vydávat do zahraničí výpověď o Česku. „Žijeme v demokratické zemi, kde každý člověk, včetně politiků, má právo vyjádřit svůj názor. Každý tím, co děláme a říkáme, dáváme jistý signál, jaké jsou naše priority, čemu dáváme přednost. Dáváme výpověď především sami o sobě,“ řekl ministr kultury.

Opozice: Nevhodné, ostuda

Předseda ODS Petr Fiala považuje setkání Haška s motorkáři, kteří zjevně podporují ruský nacionalismus, za naprosto nevhodné. „Je to velká chyba a myslím si, že demokratický politik si má opravdu rozmyslet, s kým jde kam klást nějaké věnce a fotografuje se,“ uvedl Fiala. Předseda občanských demokratů doufá v to, že Haškovo gesto neznamená, že by se sociální demokracie přikláněla k politickému radikalismu. „Předpokládám, že to je jenom osobní selhání Michal Haška, nebo zoufalá snaha získat nějaké body, ale nevím, odkud by je získat mohl,“ poznamenal.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek hovoří o ostudě. „Hejtman tak dává jasně najevo, že tímto svým gestem spíše než památku zemřelých za druhé světové války podporuje a uctívá prezidenta Putina,“ uvedl. Protože se z ČSSD od setkání nikdo striktně nedistancoval, považuje ho Ženíšek za postoj jednoho z vysokých představitelů strany, dodal.

Podle předsedy jihomoravské TOP 09 Jana Vituly, který je kandidátem strany na hejtmana v letošních krajských volbách má tato „provokace veřejnosti“ za cíl mediální zviditelnění ať v kladném, nebo záporném slova smyslu a získání hlasů v nadcházejících volbách. „Že se jedná o popření principů našeho státu si asi pan hejtman ve své zaslepenosti neuvědomuje a osobní prospěch u něj převažuje nad zodpovědností za svěřený úřad,“ uvedl Vitula.

Na Ústředním hřbitově v Brně uctilo památku obětí druhé světové války v úterý večer přibližně 80 motorkářů včetně ruských Nočních vlků. Skupina v uplynulých dnech navštívila také bývalý nacistický vyhlazovací tábor v polské Osvětimi, dnes zamířili na Slovensko.

Čtěte také: Hejtman Hašek se na hřbitově připojil k Putinovým Nočním vlkům