Starostové si věří. Příště půjdou do voleb už bez TOP 09
KONEC SPOLUPRÁCE
Potvrzeno. Do dalších voleb, těch krajských v příštím roce, už půjde hnutí Starostové a nezávislí bez TOP 09. A jestli se obě uskupení dohodnou na spolupráci pro sněmovní volby, zatím není vůbec jasné. Takové jsou závěry pátečního sněmu Starostů. TOP 09 vzala rozhodnutí svého partnera na vědomí, i když si její šéf Karel Schwarzenberg neodpustil rýpnutí, že jsou Starostové jako alpinisté, kteří se chtějí obejít bez průvodce. Rok a půl před krajskými volbami je ale o hnutí velký zájem. Nabízejí se lidovci, ODS i ANO.
Na sněmu Starostů bylo v pátek ráno živo. Se zdravicemi dorazila nejen partnerská TOP 09, ale také ČSSD, lidovci, ODS či hnutí ANO. Důvod je jediný. Starostové chtějí jít příští rok do krajských voleb sami bez TOP 09, respektive rádi by zkusili spolupráci i s jinými uskupeními. Prioritou budou dohody s regionálními hnutími, dveře jsou ale otevřené všem. A Starostové a nezávislí se po deseti letech existence stali vyhledávaným partnerem.
„Zjistil jsem, že jste přijali alpinistický přístup k politice. Horolezci vzývají pravidlo, že vzestup na vrchol se po nějaké cestě s průvodcem osvědčil, tak je to začíná nudit a hledají jinou cestu. Neosvědčenou. A hledají něco nového. Doufám, že vám a vaší straně to prospěje,“ neodpustil si výtku směrem ke Starostům šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten nicméně přesto doufá, že dosavadní partneři naleznou i do budoucna dobrý způsob spolupráce a hnutí pochválil za to, že přemístilo sněm z Průhonic, kde je doma Andrej Babiš, do Vysočan.
První místopředseda TOP 09 a šéf společného poslaneckého klubu Miroslav Kalousek Starostům děkoval za vynikající spolupráci ve sněmovně. Dodal také, že topka respektuje vůli hnutí po emancipaci: „Čekají nás krajské volby, tam budeme s největší pravděpodobností v drtivé většině krajů konkurenty. Nicméně i konkurenti mohou být partnery a mohou se k sobě chovat korektně. I po krajských volbách nadále věřím v dobrou spolupráci.“
Fiala: Nepřicházím jako ženich pro bohatou nevěstu
Touha naklonit si Starosty a nezávislé zněla v pátek ze všech stran. Například podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka obě hnutí lidem ukazují, že politika nemusí být jen výtahem k moci.
„Přečetl jsem si v médiích, že jsou teď Starostové bohatou a žádanou nevěstou. Já jsem sem nepřijel v roli ženicha a nepřijel jsem nabízet svatbu a manželství. Nějaký nemanželský poměr bychom ale někde klidně mohli mít a mohli bychom si zkusit, jestli nám to půjde,“ glosoval předseda ODS Petr Fiala.
„My jsme se před volbami snažili jít do spolupráce s TOP 09. Ale topka nechtěla jít s námi. Měli pocit, že jsou daleko silnější a že by na spolupráci s námi mohli prodělat,“ vzpomíná na měsíce před komunálními volbami v Praze dnešní radní Jana Plamínková.
A srdečně ke Starostům přistoupil také šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek: „Věřte, že my vás rádi máme a doufám, že vy nás také. Věřím, že pro Českou republiku bude naše spolupráce, ať už v jakékoliv formě, prospěšná.“
Možná se rozpadne i celostátní spolupráce
Zatím se zdá, že Starostové chtějí dát v krajských volbách přednost regionálním uskupením. Už dnes je například podepsané memorandum o spolupráci s hnutím Ostravak pro Moravskoslezský kraj. Sebevědomí a přesvědčení, že nutně není třeba mít za zády velkou politickou stranu, hnutí získalo především po loňských komunálních volbách. Například v Praze kandidovalo ve 20 městských částech, v 18 z nich se dostalo do zastupitelstva a ve 13 dokonce sedí v radě. Kromě toho je v koalici i na velké radnici.
„My jsme se před volbami snažili jít do spolupráce s TOP 09. Ale topka nechtěla jít s námi. Měli pocit, že jsou daleko silnější a že by na spolupráci s námi mohli prodělat. My jsme teď v koalici spokojení. V Praze je to s TOP 09 samozřejmě vyostřené, ale nejde o nic dramatického. Oni se samozřejmě o hodně více zaměřují na našeho koaličního partnera z hnutí ANO,“ řekla deníku ECHO24.cz pražská radní a nová členka předsednictva Starostů Jana Plamínková.
„Tématem tohoto sněmu jsou krajské volby. Po nich, pokud budou hodně úspěšné, tak třeba nebudeme potřebovat žádného partnera pro celostátní volby. Pokud nebude ten výsledek úspěšný, tak asi budeme muset zvažovat,“ nechce předjímat Gazdík.
Hnutí má v současné době přes tisíc starostů a více než tři tisíce přímých mandátů v zastupitelstvech. Odtud vychází přesvědčení, že může krajské volby zvládnout samo. Zatím není jasné, jestli půjde osamoceně i do příštích sněmovních voleb. Také na centrální úrovni už totiž v té době bude bez smlouvy s TOP 09, pokud se ji obě uskupení nerozhodnou obnovit.
„Tématem tohoto sněmu jsou krajské volby. Po nich, pokud budou hodně úspěšné, tak třeba nebudeme potřebovat žádného partnera pro celostátní volby. Pokud nebude ten výsledek úspěšný, tak asi budeme muset zvažovat,“ nechává si všechny možnosti otevřené úřadující předseda Starostů Petr Gazdík.
Tahákem má být domovské právo
Hnutí také v pátek představilo reformu, které se chce věnovat v příštích měsících. Jde o takzvané domovské právo, kterým chtějí Starostové nově definovat vztah občanů k místu, kde žijí. O co jde? Více než 360 tisíc obyvatel žije v Česku na úřední adrese, mnozí pobírají sociální dávky, ale ke své obci nemají žádný vztah. Ten chtějí Starostové vytvořit. Lidé bez domovského práva by nově v obci neměli téměř na nic nárok.
„Jeho zavedení by mimo jiné výrazně omezilo zneužívání sociálních dávek. Starostové totiž nejlépe vědí, kdo z místních občanů podporu skutečně potřebuje,“ vysvětlil europoslanec a místopředseda Starostů Stanislav Polčák.
Miroslav Kalousek ale na sněmu nápad Starostů zkritizoval. Domovské právo, které fungovalo v 19. století, podle něj v dnešní době nejde oživit.