Ženy moc pracují, muži jsou pak bez práce, rozčiluje se ajatolláh

Ženy moc pracují, muži jsou pak bez práce, rozčiluje se ajatolláhNOVÉ
Svět

Rúhání je moc liberální

Echo24

Vlivný íránský ajatolláh ostře kritizuje rychle rostoucí počet žen na íránském pracovním trhu jako důsledek politiky prezidenta Hasana Rúháního nakloněné ženám. Vyšší zaměstnanost žen prý ale vede k jejich finanční nezávislosti a vysoké míře rozvodovosti, citovala ajatolláha íránská média.

„Proč se stále častěji stává, že ženy pracují, přestože je tolik mužů bez práce,“ rozhořčil se hlavní kazatel města Isfahán ajatolláh Júsef Tabatabeínežád. V islámské zemi podle něj přece musejí muži živit ženy, a ne naopak, prohlásil.

Prezidentova prožensky orientovaná politika je jednou z příčin daného stavu, tvrdí ajatolláh. Rúhání chce, aby se teď ženy angažovaly i v politice a dokonce se snaží ženy získat i na guvernérské posty, přestože pro tuto práci jsou vhodnější muži, postěžoval si ajatolláh.

Rostoucí zaměstnanost žen v Íránu vede podle něj k jejich finanční nezávislosti a je jednou z příčin vysoké míry rozvodovosti v zemi. Jako ideální řešení proto ajatolláh navrhl zákaz zaměstnávání žen na ministerstvech, ve firmách i na místech prodavaček v obchodech.

Už zhruba pět let mají ženy v Íránu na trhu práce přednostní pozici. Stále více jich pracuje v gastronomii a v supermarketech, kde byli dříve zaměstnáni jen muži. Prezident Rúhání chce zvýšit podíl žen v politice, především pak v parlamentu – tam je z 290 poslanců v současnosti jen devět žen.

Čtěte také: Íránský prezident odmítl oběd s Hollandem: islám zakazuje alkohol

Vydloubněte mu oči, přikázal íránský soud

Související články