1 Rúhání je moc liberální

Ženy moc pracují, muži jsou pak bez práce, rozčiluje se ajatolláh

, NOVÉ

Témata: , ,

Vlivný íránský ajatolláh ostře kritizuje rychle rostoucí počet žen na íránském pracovním trhu jako důsledek politiky prezidenta Hasana Rúháního nakloněné ženám. Vyšší zaměstnanost žen prý ale vede k jejich finanční nezávislosti a vysoké míře rozvodovosti, citovala ajatolláha íránská média.

„Proč se stále častěji stává, že ženy pracují, přestože je tolik mužů bez práce,“ rozhořčil se hlavní kazatel města Isfahán ajatolláh Júsef Tabatabeínežád. V islámské zemi podle něj přece musejí muži živit ženy, a ne naopak, prohlásil.

Prezidentova prožensky orientovaná politika je jednou z příčin daného stavu, tvrdí ajatolláh. Rúhání chce, aby se teď ženy angažovaly i v politice a dokonce se snaží ženy získat i na guvernérské posty, přestože pro tuto práci jsou vhodnější muži, postěžoval si ajatolláh.

Rostoucí zaměstnanost žen v Íránu vede podle něj k jejich finanční nezávislosti a je jednou z příčin vysoké míry rozvodovosti v zemi. Jako ideální řešení proto ajatolláh navrhl zákaz zaměstnávání žen na ministerstvech, ve firmách i na místech prodavaček v obchodech.

Už zhruba pět let mají ženy v Íránu na trhu práce přednostní pozici. Stále více jich pracuje v gastronomii a v supermarketech, kde byli dříve zaměstnáni jen muži. Prezident Rúhání chce zvýšit podíl žen v politice, především pak v parlamentu – tam je z 290 poslanců v současnosti jen devět žen.

Čtěte také: Íránský prezident odmítl oběd s Hollandem: islám zakazuje alkohol

Vydloubněte mu oči, přikázal íránský soud

,