Vydloubněte mu oči, přikázal íránský soud

JAKO VE STAROVĚKU

Vydloubněte mu oči, přikázal íránský soudNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Reprofoto: www.ncr-iran.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zásadu „oko za oko, zub za zub“ zná většina Evropanů jen z učebnic dějepisu. V Íránu však představuje neoddělitelnou součást tamějšího právního systému. Přesvědčil se o tom i 27letý Hamed, kterému soud uložil trest vyloupnutí očí, protože při pouliční potyčce poškodil zrak jinému muži. Hamed však zdaleka není jediný. Jen za poslední týden přišli v Íránu dva muži o ruku a o nohu.

Potyčka, která Hameda připravila o oči se stala již v roce 2011. Tehdy třiadvacetiletý mladík byl zrovna u sebe doma, když mu zavolala jeho matka, že otec měl dopravní nehodu. Mladík se tedy vydal na místo, ale po cestě se dostal do pouliční potyčky, ve které jinému muži poškodil zrak.

Hamed za to stanul před soudem, který mu podle íránského tisku na začátku srpna vyměřil trest vyloupnutí obou očí. Nešťastný mladík před soudem vypověděl, že se prý do žádné potyčky dostat nechtěl. „Spěchal jsem na místo, abych pomohl svému otci. Neplánoval jsem nikomu poranit oko,“ cituje Hamedova slova organizace National Council of Resistance of Iran (NCRI), která představuje exilovou opozici proti současnému náboženskému režimu.

Dnes sedmadvacetiletý Hamed však zdaleka není jediný, kdo měl tu možnost se na vlastní oči přesvědčit, jak v praxi fungoval Chammurapiho zákoník. Tresty, kdy je pachateli oplacen jeho zločin stejnou mincí, jsou totiž i v dnešní Persii relativně běžné. NCRI upozorňuje na to, že jen za poslední týden přišli dva muži o ruku a o nohu. První amputace proběhla ve věznici Mašhad na severovýchodě země před zraky ostatních vězňů. Druhá proběhla na tom samém místě, ale o den dříve.

Činy odplaty jsou humánní, chrání občanská práva

Kromě mrzačení jsou však v zemi relativně běžné i popravy. NCRI uvádí, že jen za posledních 14 dní v zemi došlo k nejméně 64 popravám. Mezi popravenými byly i dvě ženy a exekuce v některých případech probíhaly na veřejných prostranstvích.

Exilová organizace přitom svoje zprávy nestaví na vlastních domněnkách nebo pochybných svědeckých výpovědích – primárně vychází z oficiálního, státem kontrolovaného tisku a prohlášení vedoucích představitelů země. Ostatně, náboženský režim se svoje brutální tresty ani nesnaží příliš skrývat.

„Odplata a trest jsou krásné a nezbytné záležitosti. Je to způsob, jak ve společnosti ochránit individuální a občanská práva lidí. Popravčí nebo člověk, který rozhoduje o trestu, je ve skutečnosti velký ochránce lidských práv. Dalo by se říct, že v činu odplaty lze nalézt humánnost,“ řekl už dříve na obhajobu brutálních trestů šéf íránské „Rady pro lidská práva“, která podléhá vládnoucímu režimu.

NCRI rovněž upozorňuje, že od doby, kdy se vlády v zemi chopil současný prezident Hasan Rúhání, bylo popraveno více než 1800 lidí. Stovky dalších pak byly odsouzeny k výše popsaným trestům jakou jsou amputace končetin, vydloubávání očí nebo bičování na veřejnosti. Zástupci íránské opozice proto naléhají na mezinárodní společenství, aby se situací v Persii začalo vážněji zabývat.

Čtěte také: Evropa nadbíhá Íránu. S obchody i šátkem na hlavě

VIDEO: Vydloubávání očí v tureckém parlamentu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články