Evropa nadbíhá Íránu. S obchody i šátkem na hlavě
Staronové přátelství
V Saúdské Arábii bez muslimského šátku, zato v Íránu vlasy zahalené hidžábem. I takové detaily možná ukazují změnu kurzu zahraniční politiky Evropy vůči Íránu po podpisu jaderné dohody. Obě zmíněné země navštívila v minulých dnech šéfka evropské diplomacie Frederica Mogheriniová, jejíž fotografie kolují na sociálních sítích. Kromě ní už do Teheránu za staronovými obchodními příležitostmi spěchali ministři z Německa či Francie.
Při úterní návštěvě Íránu Mogheriniová, která zastává funkci vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, řekla, že se jadernou dohodou otevírá Íránu cesta ke spolupráci se světem. Jak si EU dohody považuje, naznačila i její další slova. „Přidanou hodnotou“ je prý i to, že je dohoda příkladem řešení pro další problémy ve světě.
Na větší otevřenost Evropy spoléhá také Írán. Tamní ministr zahraničí Mohammad Džavád po setkání s Mogheriniovou prohlásil, že brzy začnou rozhovory na vysoké úrovní mezi EU a jeho domovinou. Bude se podle něj mluvit o energetice, dopravě, obchodu, životním prostředí, lidských právech a obchodu s narkotiky.
Že patrně ministrova slova o sbližování nevyznějí naprázdno, naznačil i zdánlivě nepatrný vstřícný krok Mogheriniové, kterým vyjádřila respekt vůči tamnímu náboženství. Při jednání si zakryla vlasy a krk hidžábem. Tedy jedním z typů pokrývek hlavy, které ženy v konzervativních muslimských společnostech nosí.
Good talks today with @HassanRouhani and @JZarif: implementing #IranDeal will open new chapter http://t.co/eSJ0pjiNCk pic.twitter.com/IJTGjwgSMs
— Federica Mogherini (@FedericaMog)
28. Červenec 2015
Při předcházející návštěvě mnohem konzervativnější Saúdské Arábie se ale Mogheriniová rozhodla, že vlasy si ponechá nezakryté. Ukazují to fotografie, které na svém Twitteru zveřejnila sama šéfka evropské diplomacie. Rijád je shodou okolností velkým regionálním soupeřem Teheránu.
Long good meeting in Riyadh with FM of #SaudiArabia Al Jubeir on Syria, Yemen, #MiddleEast, #IranDeal, human rights pic.twitter.com/H2RWQ9jRwU
— Federica Mogherini (@FedericaMog)
27. Červenec 2015
Změnu kurzu Evropy vůči Íránu naznačila také návštěva francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse, který přijel ve středu do Teheránu jednat o možnostech ekonomické spolupráce. Zároveň přivezl také dopis, ve kterém francouzský prezident François Hollande zve svůj íránský protějšek Hasana Rúháního na státní návštěvu Francie letos v listopadu.
Fabius podle agentury Bloomberg také oznámil, že v září se do Teheránu vydá skupina zástupců francouzských firem. Už teď se například mluví o návratu automobilek Peugeot a Renault na íránských trh.
Mogheriniová a Fabius nejsou jedinými evropskými představiteli, kteří do íránské metropole spěchali. Ukázal se tam už i německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel.
Dohoda s Íránem, která byla uzavřena 14. července, by měla Teheránu zamezit ve vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí. Je výsledkem mnohaletého úsilí vyjednávačů z USA, Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie. Dosažení dohody vyvolalo ve většině světa souhlas, dokument ale tvrdě kritizoval Izrael a nelíbí se ani Saúdské Arábii.