Německo si bude celostátně připomínat osud vyhnanců ze Sudet
Památný německý den
Německo zařadí od příštího roku do kalendáře celostátní památný den připomínající oběti vysídlení. Připadne na 20. června a bude připomínat i osud Němců, kteří byli po druhé světové válce vyhnáni z území dnešního Česka a Polska. Ve středu o tom rozhodla vláda kancléřky Angely Merkelové.
Valné shromáždění OSN už v roce 2000 vyhlásilo 20. červen za mezinárodní den uprchlíků. V Německu by se v tento den měly nově připomínat nejen oběti aktuálního vyhánění po celém světě, ale přímo i Němci, kteří na základě mezinárodních dohod museli po druhé světové válce opustit někdejší německé provincie na území dnešního Polska a československé pohraničí.
O zavedení památného dne připomínající německé poválečné vysídlence dlouho usiloval Svaz vyhnanců, který zastřešuje organizace vysídlených Němců. Loni si vytvoření tohoto dne zakotvila do svého programu vláda kancléřky Merkelové.
Památné dny připomínající německé vysídlence už dříve zavedly německé spolkové země Bavorsko, Hesensko a Sasko. V těchto zemích by měl památný den připadnout vždy na druhou neděli v září. Letos se bude připomínat poprvé, bude se konat 14. září.