Putin: Dovoluju si připomenout, že jsme jadernou mocností

KONFLIKT NA UKRAJINĚ

Putin: Dovoluju si připomenout, že jsme jadernou mocnostíNOVÉ 2
Svět

Echo24

Západ by podle ruského prezidenta Vladimira Putina měl přimět Kyjev k rozhovorům s proruskými separatisty z východu země. Jinak prý neobnoví pořádek na Ukrajině. Počínání ukrajinské armády šéf Kremlu přirovnal k „úderům fašistů“ za druhé světové války. Ve veřejné diskuzi se studenty zazněla dokonce i mrazivá připomínka toho, že má Rusko jaderné zbraně, i když to Putin prohlásil jakoby mimochodem.

„Jakkoli je to smutné, připomíná mi to události z druhé světové války, kdy německá fašistická vojska obléhala naše města, třeba Leningrad, a cíleně střílela jejich obyvatele. Vidíte, k čemu jsme dospěli? Je to katastrofa,“ řekl o ostřelování obklíčených povstaleckých bašt, Doněcka a Luhanska, Putin při setkání s ruskou mládeží.

S ohledem na tuto situaci má prý ruský prezident „plné pochopení“ pro to, že povstalecké milice se nyní snaží „vojenskou a humanitární operací od svých měst co nejdále odehnat děla a raketomety ukrajinské armády, aby nemohly zabíjet lidi“. Ukrajinští vládní vojáci podle něj úmyslně pálí do obytných čtvrtí, aby je zničili a potlačili vůli k odporu.

Putin také uvedl, že mu ukrajinský prezident Petro Porošenko v Minsku slíbil propustit ruské výsadkáře zajaté tento týden na Ukrajině. Je to prý jen technická otázka. „Ruští vojáci budou předáni Rusku stejně, jako jsme dosud předávali vojáky ukrajinské armády,“ řekl a připomněl případy, kdy do Ruska přešlo najednou až 450 Ukrajinců. A sám „vážně věří, že (ruští výsadkáři) zabloudili, protože hranice není vyznačená“. 

Rusko se podle Putina zároveň nenechá zatáhnout do žádných rozsáhlých konfliktů. „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost,“ varoval ruský prezident. „Síly jaderného odstrašování“ Rusko podle Putina hodlá dále posilovat. 

Na setkání se studenty se Putin věnoval také poloostrovu Krym. „Krym jsme neanektovali, nezabrali, ale ochránili. Dali jsme lidem možnost, aby se vyslovili a rozhodnutí jsme respektovali,“ tvrdil v narážce na březnové připojení ukrajinského poloostrova k Rusku po sporném referendu, zorganizovaném pod dohledem ruských vojáků.

Putin diskutoval se studenty u jezera Seliger v Tverské oblasti. Tábory prokremelských mládežníků se zde konají už od roku 2005.

Separatisté prý mučí civilisty

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) přitom oznámila, že proruští povstalci zadržují civilisty a podrobují je mučení, ponižujícímu zacházení a nucené práci. Civilisty zadržují rovněž kvůli tomu, aby jim mohli posloužit jako rukojmí.

„Proruští povstalci se pravidelně dopouštějí hrůzných zločinů,“ uvedl ředitel HRW pro Evropu a střední Asii Hugh Williamson. „Máme pádné důvody k vážným obavám o bezpečnost a blaho každého, kde je zadržován povstaleckými silami na východní Ukrajině,“ dodal. 

Organizace svou novou zprávu zveřejnila na základě dvacítky konkrétních případů, kdy se rebelové zmocnili civilistů. Pracovníci HRW rovněž mluvili s 12 lidmi, kteří popsali, jak je jejich věznitelé bili, kopali, bodali, způsobili jim tržné rány nebo je pálili cigaretami.