Televizní léto? Normalizační seriály, Tarantino i Mušketýři

Bude i Major Zeman

Televizní léto? Normalizační seriály, Tarantino i MušketýřiNOVÉ
Vladimír Brabec (vlevo) a Luděk Munzar (vpravo) v seriálu 30 případů majora Zemana. Foto: FOTO: Česká televize/Jaromír Komárek
6
Panorama

Monika Zavřelová

České televize přepínají na letní vysílací schémata a tradičně sází na normalizační seriálové klasiky. Chybět tak nebude 30 případů majora Zemana na TV Barrandov a Malý pitaval z velkého města s Nemocnicí na kraji města na ČT 1. Televize je divákům naservírují hned dvakrát týdně. Ze zajetého konceptu se vymyká jedině Prima. Ta v premiéře nasazuje britský seriál Tři mušketýři, který se natáčel v Česku.

Desetidílná první série Mušketýrů z dílny BBC podle slavné předlohy Alexandra Dumase zaplní české obrazovky každé letní pondělí. Tvůrci seriálu během svého pobytu v Česku natáčeli třeba v Praze, na hradě Švihov nebo zámku Doksany.

Muškterýrům bude na ČT 1 v pondělí konkurovat detektivní Malý pitaval z velkého města, který se už v průběhu let stal evergreenem českého letního vysílání. A právě kvůli 30. výročí úmrtí jeho scenáristy Jaroslava Dietla má první veřejnoprávní kanál odvysílat jeho pravděpodobně nejznámější dílo, seriál Nemocnice na kraji města. „Jsou to nejpopulárnější seriály, které prověřil čas a mají své diváky stále,“ zdůvodňuje programový ředitel ČT výběr pořadů. Zároveň dodává, že kromě těchto seriálů ČT uvede z Dietlovy dílny také Píseň pro Rudolfa III. a Velké sedlo.

Z filmové tvorby veřejnoprávní televize nabídne snímky s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Neděli zasvětí české kinematografii. V plánu jsou i reprízy Tankového praporu, komedie Marečku, podejte mi pero nebo Fešáka Huberta.

Nova seriály, Prima TV pořady

Komerční Nova i Prima v létě připomenou hlavně díla ze své původní tvorby. Zatímco u Novy půjde především o reprízy seriálů Comeback, Kriminálka Anděl nebo Gympl s (r)učením omezeným, Prima představí své úspěšné pořady Ano Šéfe!, Prostřeno! a Top Star magazín. Z filmů se pak diváci mohou na obou kanálech těšit na české filmové klasiky – sérii osudů rodiny Homolků, Vratné lahve či oba díly Dědictví. Nova plánuje odvysílat také celou osmidílnou sérii Harryho Pottera.

Opravdové divácké lahůdky tak pravděpodobně nabídne pouze druhý kanál České televize společně s ČT art. Dvojka v průběhu léta odvysílá kultovní snímek Quentina Tarantina Pulp Fiction nebo oblíbený Trainspotting s Ewanem McGregorem v hlavní roli. Na art se zase vrátí Americké nezávislé léto, ve kterém ČT každý rok pravidelně představuje nejvýznamnější nezávislé snímky uplynulých let.

Na podzim Superstar

Z podzimního vysílacího schématu českých televizí je prozatím známo jen několik informací. Nova má v plánu uvést už sedmou sérii talentové pěvecké soutěže Superstar a kulinářskou show MasterChef, kterou vysílala už v roce 2012. Prima zase plánuje pokračování svého seriálu Vinaři, který se tentokrát přesune z Moravy do Čech.

Čtěte více: Televizní fiasko s Protektorátem. Jinak to dopadnout nemohlo

ČT bojuje s Babišem. Je to lež, říká televize o článku MF DNES