‚Víme, kdo rozpoutal puč.‘ Vyhozeno 7500 lidí, zatykače na soudce a prokurátory

Čistky pokračují

‚Víme, kdo rozpoutal puč.‘ Vyhozeno 7500 lidí, zatykače na soudce a prokurátoryAKTUALIZOVÁNO
Čisty po pokusu o vojenský převrat Foto: Foto: Printscreen z Youtube (PressTV News Videos)
1
Svět

Echo24

Až 36 tureckých generálů bylo umístěno pod policejní dohled a deset generálů je v prozatímní vazbě. Turecká vláda pokračuje v čistkách po pátečním nezdařeném puči, který stál životy více než 208 lidí. V celé zemi bylo podle tureckého premiéra odvoláno přes 7500 zaměstnanců ministerstva vnitra. Podle bezpečnostních zdrojů je mezi nimi 30 guvernérů a 50 vysokých úředníků státní správy. V Saúdské Arábii zadrželi tureckého vojenského atašé z velvyslanectví v Kuvajtu, který se snažil odletět do Evropy.

O život přišlo 208 lidí

Turecká vláda má k dispozici dokumenty dokazující, kdo je odpovědný za pokus o puč. Řekl to dnes turecký premiér Binali Yildirim. Ohlásil také čerstvou bilanci puče, podle níž v noci z pátku na sobotu přišlo o život 208 lidí, mezi nimiž je 60 policistů, tři vojáci a 145 civilistů. Turecké ministerstvo zahraničí předtím hovořilo o více než 290 obětech.

Premiér řekl, že zranění utrpělo 1491 osob. Sdělil rovněž, že zatčeno bylo 7543 lidí včetně 6038 vojáků. Výslechy generálů už začaly. Yildirim potvrdil, že byli z funkcí odvoláni vysocí pracovníci státní správy.

Podle premiéra existují dokumentu usvědčující pučisty. Yildirim slíbil, že při „vyřizování účtů“ bude dodržen zákon. Prohlásil to v době, kdy ministři zahraničí Evropské unie a USA vyzvali Turecko k respektování zákona.

Premiér Binali Yildirim řekl, že zranění utrpělo 1491 osob. Sdělil rovněž, že zatčeno bylo 7543 lidí včetně 6038 vojáků. Výslechy generálů už začaly. Yildirim potvrdil, že byli z funkcí odvoláni vysocí pracovníci státní správy. Podle premiéra existují dokumentu usvědčující pučisty. Yildirim slíbil, že při „vyřizování účtů“ bude dodržen zákon. Prohlásil to v době, kdy ministři zahraničí Evropské unie a USA vyzvali Turecko k respektování zákona.

Agentura Anadolu: trochu jiná čísla

Turecká agentura Anadolu oznámila, že propuštěno bylo dokonce 8777 zaměstnanců ministerstva vnitra, 30 guvernérů provincií země, 52 pracovníků státní správy a 16 právních poradců. Turecko má 81 provincií. Podle dalších tureckých sdělovacích prostředků jsou odvoláváni z pozic také členové pobřežní stráže.

Podle agentury AFP pokračuje zatýkání. Zatím byl vydány zatykače až na 3000 soudců a prokurátorů. Policejní a protiteroristické jednotky vstoupily podle agentury Anadolu do vojenské akademie tureckého letectva a pátraly po pučistech. Anodolu oznámila, že pod dohledem je 103 generálů a admirálů. Zadržení vojáci pocházejí podle Andolu z letectva, pozemních jednotek i námořnictva. Začaly výslechy 27 generálů. Poblíž soudní síně, kdes se výslechy konají, střílel voják, ale policie ho zatkla a incident se obešel bez obětí.

Mezi vyslýchanými je také generál Akin Öztürk, který velel tureckému letectvu. Podle tureckých úřadů je považován za vůdce pučistů, ale generál tvrdí, že se naopak snažil pučisty zklidnit.

Mezi zadrženými skončil také generál Mehmet Dişli, který v době puče vedl operaci, pří níž byl krátce zajat náčelník generálního štábu armády Hulusi Akar.

Atašé prchal do Evropy

Saúdskoarabský tisk dnes oznámil, že v Saúdské Arábii byl zadržen vojenský atašé tureckého velvyslanectví v Kuvajtu, když se snažil odletět ze Saúdské Arábie do Evropy. Podle listu Aš-Šark al-Avsat byl zadržen na letišti v Dammámu na žádost Ankary. Atašé Mikail Gülü mířil do Düsseldorfu.

Saúdskoarabská tisková agentura SPA oznámila, že král Salmán, který je nyní na dovolené v Maroku, telefonátem gratuloval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi k tomu, že se po nezdařeném puči „Turecko vrátilo do normální situace“.

S trestem smrti se Turecko nestane členem EU

Šéfka unijní diplomacie ,Federica Mogheriniová řekla, že žádná země se nemůže stát členem Evropské unie, pokud má ve svém právním řádu trest smrti. V Bruselu se shodli ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se svým americkým kolegou Johnem Kerrym, že Turecko musí po nedávné porážce puče udržet právní stát a vysokou úroveň demokracie.

Turecko je dlouholetým kandidátem na členství v unii. Rozhovory o přistoupení se zintenzivnily po jarní dohodě mezi EU a Ankarou, která přispěla k uzavření balkánské migrační trasy. V reakci na nedávný puč ale turecké úřady zahájily rozsáhlé zatýkání a v zemi se začalo mluvit právě o možnosti obnovit trest smrti.

Čtěte také:Puč jako požár Reichstagu. Erdoganovi se hodí

Kdo stojí za vojenským pučem? Zatkli dva vysoce postavené generály