1 POSLANCI ÚTOČÍ NA ISLÁM

Poslanci slovenské krajní pravice místo omluvy útočili na islám

, UVNITŘ VIDEO

Témata: , ,

Dva poslanci krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) opět slovně útočili na islám. Využili k tomu rozpravu ve sněmovně, během které se podle předsedajícího mohli omluvit za své podobné dřívější výroky, kvůli kterým jim hrozí pokuta.

Poslanci LSNS Stanislav Mizík a Milan Mazurek čelí z podnětu šéfa sněmovny Andreje Danka disciplinárnímu stíhání za to, že se loni během jednání sněmovny vulgárně vyjadřovali kromě jiného k islámu. Mizík označil islám za satansko-pedofilní dílo ďábla, Mazurek ho zase přirovnal k odpornému a nelidskému politickému systému. Příslušný výbor parlamentu v reakci vybídl poslance, aby se v jednacím sále za své výroky omluvili.

„Pane předsedo Národní rady, tímto se Vám chci jako radikálnímu zastánci islámu a ortodoxnímu obhájci sionismu omluvit za to, že jsem řekl v tomto plénu o islámu a o Izraeli čistou pravdu. Cítíte se uražen při kritice toho islámu, který má denně na svědomí desítky obětí, který nerespektuje demokracii a který není ničím jiným, než obyčejným dílem ďábla,“ řekl Mazurek, který dříve tvrdil, že v Izraeli funguje apartheid.

Také Mazurkův stranický kolega Mizík v projevu před poslanci zopakoval svou kritiku vůči islámu. „Pokud se Vás mé výroky o satansko-pedofilním díle ďábla dotkly, tak se Vám omlouvám, ale myslet si to i tak budu,“ řekl Mizík v reakci na Dankův podnět k disciplinárnímu řízení.

Čtěte také: Trump překvapil: USA přijmou migranty zadržované Austrálií

Mizík se v lednu stal středem pozornosti i kvůli svému příspěvku na sociální síti, ve kterém kritizoval prezidenta Andreje Kisku, že udělil vysoká státní vyznamenání například osobám židovského původu.

LSNS pod vedením předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách, ve kterých získala osm procent hlasů a ve 150 členné sněmovně obsadila 14 křesel. Strana se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. LSNS ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení „pořádku s parazity v osadách“, ochranu lidí před „cikánským terorem“ a rovněž sbírá podpisy za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z EU a NATO.

Parlamentní výbor vybídl k omluvě také poslance a šéfa opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče za to, že ve sněmovně přirovnal parlamentní opozici k Židům v koncentračních táborech. Matovič se omluvil z účasti na středečním jednání sněmovny, která se zabývala výroky poslanců.

Zmiňované trojici zákonodárců hrozí za jejich kontroverzní výroky pokuta tisíc eur (27 000 korun), což odpovídá zhruba polovině základní mzdy poslance slovenského parlamentu.

Čtěte také: Pětiletý chlapec hodiny zadržován na letišti. Bílý dům: Mohl být hrozbou

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.