Zrušení poplatků ČT? ‚Zeman jen vydírá kvůli Rusku‘

Prezident vs. Česká televize

Zrušení poplatků ČT? ‚Zeman jen vydírá kvůli Rusku‘NOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Vzkaz prezidenta managementu České televize, aby upustil od objektivního zahraničního zpravodajství. Tak chápe šéf právního výboru europarlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL) slova Miloše Zemana, který podpořil zrušení koncesionářského poplatku pro ČT. Proti rušení poplatku se staví i další politici. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ho označil za okleštění demokracie, pode poslance ODS Zbyňka Stanjury bychom se pak mohli rovnou vrátit ke státní televizi. O Zemanově výroku bude s šéfem ČT ve čtvrtek mluvit lidovecký ministr kultury Daniel Herman.

Že Česká televize neplní svoji veřejnoprávní funkci, prohlásil Zeman koncem minulého týdne. Podpořil přitom návrh, že by lidé nemuseli platit koncesionářské poplatky televizi, ale místo toho by je mohli věnovat na obecně prospěšné účely. ČT to označila za bezprecedentní útok na nezávislost televize. A podobně mluví i poslanci.

„Za současné situace na mediálním trhu by faktická likvidace veřejnoprávního média znamenala velké okleštění demokracie. S tím zásadně nesouhlasím a pokládám to za velké nebezpečí,“ varuje Kalousek.

„Návrh prezidenta a jeho lidí na omezení peněz pro ČT čtu jako výzvu managementu, aby upustili od objektivního zahraničního zpravodajství,“ napsal na Twitteru europoslanec Pavel Svoboda. Pro deník ECHO24.cz přiblížil, že má prezidentovi jít zejména o informování o dění na Ukrajině a roli Ruska v konfliktu. „Jde o určité politické vydírání, aby Česká televize omezila zpravodajství k ukrajinské krizi. Já mám dlouhodobě informace o tom, že jsou na ČT vytvářeny tlaky tímto směrem. A to prohlášení prezidenta mi do těchto informací zapadá,“ dodal s tím, že návrh lze chápat jako paralelu k plánům Vladimíra Mečiara, který chtěl v 90. letech na Slovensku zvednout DPH opozičnímu tisku.

S šéfem ČT se sejde ministr

Za velmi nebezpečný označil návrh i Miroslav Kalousek. A to zejména ve chvíli, kdy část médií vlastní ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš. „Za současné situace na mediálním trhu by faktická likvidace veřejnoprávního média znamenala velké okleštění demokracie. S tím zásadně nesouhlasím a pokládám to za velké nebezpečí. Doufám, že většina politiku zůstane příčetných,“ uvedl.

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury by se měl zachovat stávající systém. Ze strany prezidenta jde prý pravděpodobně jen o další z řady provokací, jimiž se na sebe snaží strhnout pozornost. „Samozřejmě tak ale nemluví pouze pan prezident. Já jsem členem volebního výboru a tam máme petice občanů, kteří si stěžují, že podle jejich názoru je zpravodajství protiruské. Já si to nemyslím. Kdo chce, najde si živé přenosy prezidenta Putina i Porošenka. Každý si může vybrat,“ je přesvědčený Stanjura.

„Každý člověk, včetně těchto vysokých ústavních činitelů, má právo na svůj názor. Ale musíme se pohybovat v mantinelech reality. Myslím si, že koncesionářské poplatky jsou jistou zárukou veřejnoprávního charakteru médií a ten bychom měli zachovat,“ říká ministr Herman.

V okamžiku, kdy by se zákonodárci z jakéhokoliv důvodu rozhodli koncesionářské poplatky zrušit, znamenalo by to dle Stanjury návrat ke státní televizi: „Buď by ta televize musela skončit, nebo bychom ji platili přímo ze státního rozpočtu. Ale pak by také byla přímo závislá na vůli Poslanecké sněmovny. Ta by rozhodovala, jak vysoký jí bude schválen rozpočet. A to není dobře, to by byl krok zpět.“

S ředitelem České televize Petrem Dvořákem se chce ve čtvrtek sejít ministr kultury Daniel Herman. Ačkoliv jádrem schůzky má být debata nad připravovanou mediální legislativou, mluvit se bude také o výrocích prezidenta. Zachování poplatků hned po Zemanově útoku podpořil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). A Herman vidí celou situaci stejně.

„Každý člověk, včetně těchto vysokých ústavních činitelů, má právo na svůj názor. Ale musíme se pohybovat v mantinelech reality. Myslím si, že koncesionářské poplatky jsou jistou zárukou veřejnoprávního charakteru médií a ten bychom měli zachovat. Média veřejné služby jsou v současné době velkou hodnotou,“ přidává se ministr ke kritikům hlavy státu.

Čtěte také: Zeman osočuje: ČT se stává špatnou TV. Zrušme poplatky.‘

Hrad se naposledy dostal s Českou televizí do sporu v úterý, kdy ČT neodvysílala živě tiskovou konferenci mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka. Ten to označil za dětinskou pomstu televize. Zeman má v neshodách s televizí velkého zastánce v senátorovi a předsedovi SPO Janu Velebovi. Podle něj ČT ovládají lidé kolem šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Právě senátor navrhuje, že by lidé, kteří přispívají na kulturní činnost, nemuseli koncesionářské poplatky vůbec platit. Veleba se za Zemana pral naposledy v pořadu DVTV. V díle, který si ihned získal velkou oblibu na sociálních sítích, například opakuje, že má Česká televize tiskovky hradního mluvčího vysílat živě a že není rozdíl, zda na nich mluví Zeman, nebo Ovčáček.

Více čtěte: ‚ČT se mstí Hradu a cenzuruje.‘ Ovčáčka neodvysílala živě