‚Erdogana nebude nikdo urážet‘. U soudu byl i šéf z Axel Springer

Kauza komika Böhmermanna

‚Erdogana nebude nikdo urážet‘. U soudu byl i šéf z Axel SpringerNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německý soud v Kolíně nad Rýnem se v úterý postavil na stranu šéfa jednoho z největších evropských nakladatelství Axel Springer Mathiase Döpfnera ve sporu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecký prezident Erdogan usiloval o Döpfnerovův soudní postih za to, že se postavil za satirika a komika Jana Böhmermanna. Jeho báseň, ve které zesměšňoval Edrogana a za kterou bude v Německu stíhán kvůli urážce prezidenta, označil za umělecké dílo, uvádí rozhlas Deustche Welle.

Kolínský soud ale návrh Erdoganova právníka Ralfa Höckera ve zrychleném řízení odmítl a odkázal přitom na právo Döpfnera na svobodné vyjádření názoru. Döpfnerovi podle soudu nešlo o další šíření urážek, ale o zapojení se do veřejné debaty.

Kauza však nemusí tímto výrokem skončit. Právník Höcker chce totiž Erdoganovi doporučit, aby šel s případem i do hlavního řízení a obrátil se na soud vyšší instance. Právník v souvislosti s tímto případem podotkl, že nedávno zakročil kolínský soud proti muži, který vytvořil na základě té samé urážlivé básně video.

„Nikdo z těch, kteří se budou po Böhmermannovi opičit, by se neměli cítit v bezpečí,“ uvedl Höcker pro AFP a dodal, že německý komik otevřel stavidla. „Všichni si přitom mysleli, že mohou pana Erdogana urážet bez jakýchkoliv následků,“ podotkl ještě.

Döpfer se do debaty o svobodě slova a tisku zapojil na začátku dubna, když napsal do médií otevřený dopis adresovaný Böhmermanovi. V něm mimo jiné uvedl, že jeho báseň byla uměleckým dílem s úmyslem donutit lidi, aby se zamysleli nad tím, jak se společnost vypořádává se satirou. Současně měla poukázat na nedostatek tolerance a nevhodné reakce na satiru mezi nedemokraty.

Böhmermann přednesl báseň o tureckém prezidentovi na konci března ve svém satirickém programu Neo Magazin Royale ve veřejnoprávní televizi ZDF. Báseň, která obsahovala řadu vulgarismů, líčila tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mimo jiné jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty. Kvůli básni je satirik v Německu momentálně stíhán za urážku prezidenta.

Čtěte také: Financial Times kupují Japonci, Axel Springer ani Reuters neuspěli

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články