Polsko po zvolení Tuska zablokovalo závěry summitu EU

Protest kvůli Tuskovi

Polsko po zvolení Tuska zablokovalo závěry summitu EUAKTUALIZOVÁNO
Polská premiérka Beata Szydlová Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Polská premiérka Beata Szydlová splnila své hrozby. Poté, co její kolegové ve čtvrtek na summitu Evropské unie potvrdili jejího krajana Donalda Tuska do čela vrcholných schůzek na dalšího dva a půl roku, odmítla pozdě večer souhlasit s celkovými závěry setkání šéfů států a vlád osmadvacítky.

Konec summitu bez konsensu na jeho obvyklém závěrečném dokumentu potvrdil na twitteru Tuskův mluvčí Preben Aamann. S textem závěrů připravených právě předsedou Evropské rady Tuskem souhlasilo 27 zbývajících účastníků schůzky, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dokument se týká například migrace, ekonomického vývoje EU a zájmu bloku na rozvoji celosvětového volného obchodu či záměru unie angažovat se na západním Balkánu.

Fakt, že jej Polsko nepotvrdilo, prakticky moc neznamená, dokument ponese označení „Závěry předsedy Evropské rady“ a podporuje jej 27 členských zemí unie.

Situace se však stala projevem nesouladu uvnitř společenství v době, kdy jeho představitelé neustále mluví o potřebě demonstrovat jednotu unie otřesené loňským rozhodnutím Velké Británie blok opustit.

Schůzka skončila těsně před čtvrteční půlnocí. Při odchodu s novináři mluvili jen někteří její účastníci. Polská premiérka Szydlová odjela bez komentáře. Už dříve prohlásila, že Tuskovo znovuzvolení přes jednoznačnýpolský odpor podkopává základy EU a jen prohlubuje rozpory mezi členskými zeměmi.

Tusk sám naopak prohlásil, že jeho potvrzení ve funkci na dalšího dva a půl roku vnímá – i přes kontroverzi okolo Polska – jako výraz unijní jednoty. Spolupracovat prý hodlá se všemi zeměmi bez výjimky. Přesto se mu ve čtvrtek jeho krajanku nepodařilo k podpoře závěrů summitu přesvědčit.

Čtěte také:

Znovuzvolení Tuska je diktátem Berlína, prohlásil polský ministr

Polsku navzdory. Země EU rozhodly, že Tuska v čele Evropské rady nechají

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články