Polsko po zvolení Tuska zablokovalo závěry summitu EU

Protest kvůli Tuskovi

Polsko po zvolení Tuska zablokovalo závěry summitu EUAKTUALIZOVÁNO
Polská premiérka Beata Szydlová Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Echo24

Polská premiérka Beata Szydlová splnila své hrozby. Poté, co její kolegové ve čtvrtek na summitu Evropské unie potvrdili jejího krajana Donalda Tuska do čela vrcholných schůzek na dalšího dva a půl roku, odmítla pozdě večer souhlasit s celkovými závěry setkání šéfů států a vlád osmadvacítky.

Konec summitu bez konsensu na jeho obvyklém závěrečném dokumentu potvrdil na twitteru Tuskův mluvčí Preben Aamann. S textem závěrů připravených právě předsedou Evropské rady Tuskem souhlasilo 27 zbývajících účastníků schůzky, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dokument se týká například migrace, ekonomického vývoje EU a zájmu bloku na rozvoji celosvětového volného obchodu či záměru unie angažovat se na západním Balkánu.

Fakt, že jej Polsko nepotvrdilo, prakticky moc neznamená, dokument ponese označení „Závěry předsedy Evropské rady“ a podporuje jej 27 členských zemí unie.

Situace se však stala projevem nesouladu uvnitř společenství v době, kdy jeho představitelé neustále mluví o potřebě demonstrovat jednotu unie otřesené loňským rozhodnutím Velké Británie blok opustit.

Schůzka skončila těsně před čtvrteční půlnocí. Při odchodu s novináři mluvili jen někteří její účastníci. Polská premiérka Szydlová odjela bez komentáře. Už dříve prohlásila, že Tuskovo znovuzvolení přes jednoznačnýpolský odpor podkopává základy EU a jen prohlubuje rozpory mezi členskými zeměmi.

Tusk sám naopak prohlásil, že jeho potvrzení ve funkci na dalšího dva a půl roku vnímá – i přes kontroverzi okolo Polska – jako výraz unijní jednoty. Spolupracovat prý hodlá se všemi zeměmi bez výjimky. Přesto se mu ve čtvrtek jeho krajanku nepodařilo k podpoře závěrů summitu přesvědčit.

Čtěte také:

Znovuzvolení Tuska je diktátem Berlína, prohlásil polský ministr

Polsku navzdory. Země EU rozhodly, že Tuska v čele Evropské rady nechají