Obce vyhrožují bojkotem voleb. 'Je to projev zoufalství'
Pokud s námi poslanci nebudou předem projednávat novou legislativu, zvážíme výzvu obcím, aby neorganizovaly volby do Evropského parlamentu, varuje zákonodárce Svaz měst a obcí ČR. Podle jeho šéfa a primátora Kladna Dana Jiránka (ODS) nejde o výhrůžky, ale projev zoufalství nad tím, že jsou obce při navrhování zákonů opomíjené.
Svaz, který sdružuje přes 2 500 obcí, chce, aby se s ním nově vznikající zákony, které se dotýkají obcí, vždy projednaly. To se už teď děje u vládních návrhů, kde je svaz řádným připomínkovým místem. Tyto normy pak mají vypracované analýzy finančních dopadů i rozbor dopadů na právní prostředí.
Pokud poslanci požadavky svazu nevyslyší, mohly by obce v ní sdružené bojkotovat organizaci voleb.
„Ale v poslední době se velmi zhustil počet případů, kdy jde o návrh poslanecký, který většinou ty doprovodné zprávy nemá vůbec, nebo je má jen na velmi nízké úrovni. A není k tomu připomínkové řízení. Čili my ztratíme šanci se k těm věcem vyjádřit a případně je upravit. Proto jsme se ozvali,“ vysvětluje deníku ECHO24.cz Jiránek.
S vládou má svaz uzavřenou smlouvu o spolupráci. A podobnou by teď chtěl i s Poslaneckou sněmovnou, respektive jednotlivými poslaneckými kluby. Pokud poslanci požadavky svazu nevyslyší, mohly by obce v ní sdružené bojkotovat organizaci voleb.
Svaz na svém webu mluví dokonce už o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, i když ty se uskuteční už za několik málo dní.
„Ano, mluvili jsme o tom na naší radě. Zaznělo to, ale nešlo o výhrůžku. Je to spíš projev zoufalství nad tím, jak slabá je odezva na naše připomínky,“ vysvětluje Jiránek. „Vykonávat státní správu je administrativně hrozně náročné a na některé obce toho brzy může být moc. Prostě řeknou, že nejsou schopné už dále vykonávat volební státní správu a že to bude muset vykonávat jiná obec. A ta za to logicky bude potřebovat zaplatit,“ dodává.
Podle svazu plyne velká část administrativní náročnosti pro obce právě z toho, že s nimi nejsou dostatečně projednány normy, které pak ovlivňují jejich chod. „Pořád se třeba mění podmínky danění a přihlašování lidí, kteří jsou ve volebních komisích. To jsou naprosto absurdní věci, kterým jsme mohli už v zárodku předejít,“ uzavírá Jiránek.
Se svou snahou svaz ale nejspíš narazí. Zatímco s vládou je spolupráce takřka bezproblémová a jak informovala ČTK, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už Svazu měst a obcí přislíbil jednání nad další legislativou, šéfové poslaneckých klubů jsou k užší spolupráci spíše skeptičtí. Nebude totiž podle nich možné informovat obce o každé změně, která může nastat při schvalovacím procesu.