Klaus jen opakuje Putinovy lži, tvrdí muž, který ho vyhodil z institutu

ANDREJ ILLARIONOV Z CATO

Klaus jen opakuje Putinovy lži, tvrdí muž, který ho vyhodil z institutuNOVÉ 1
Domov
Martin Weiss
Sdílet:

Andrej Illarionov je ruský ekonom, který se z důležitého tvůrce Putinovy ekonomické politiky stal Putinovým kritikem. Dnes žije v USA a působí ve washingtonském CATO Institute, libertariánském think-tanku, kde má čestnou funkci a kde býval častým hostem také Václav Klaus. Jenže, jak vyšlo před pár dny najevo, český exprezident je v americké instituci od září personou non grata. A to zejména kvůli jeho proruským postojům v současné ukrajinské krizi. A právě Illarionov je podle všeho mužem, který se o ukončení spolupráce s Klausem postaral. Deník ECHO24.cz měl možnost s Illarionovem v květnu hovořit a už tehdy se vyjadřoval ke Klausovi velmi kriticky.

Ve funkci hlavního ekonomického poradce prezidenta Putina stál Illarionov od roku 2000 do roku 2005 stál za některými úspěšnými kroky tehdejší ruské ekonomické politiky, jmenovitě zavedení rovné daně a zřízení státního stabilizačního fondu, který investuje prostředky získané v době vysokých cen energií. K Putinovi měl Illarionov blízko i jako jeho tzv. šerpa při jednáních G8. Odstoupil v době postupného omezování politických svobod v Rusku a korporatistického obratu v ekonomické politice.

Čtěte také: Klaus ztrácí přátele. Vlivný institut Cato ho už nezve. Kvůli Rusku

Ruskou politiku vůči Ukrajině hodnotí Illarionov jednoznačně jako projev neoimperiálních koncepcí, jež jsou v kruzích kolem Putina diskutovány již dlouho. Předpověděl fáze ukrajinské krize včetně anexe Krymu a rozruch vzbudil názorem v rozhovoru pro deník Independent, že výhledově je v Putinově hledáčku nejen Ukrajina, Bělorusko a baltské země, ale i Finsko. Illarionov ovšem opírá své názory o autoritu člověka, který se „siloviky“, kteří dnes zcela ovládli Kreml, vedl každodenní důvěrné rozhovory. Echo24.cz s ním mělo možnost mluvit na konferenci GLOBSEC 2014 v Bratislavě.

Znáte Václava Klause?

Ano.

Nevím, jestli víte, že se nechal vyfotografovat 9. května na recepci na ruském velvyslanectví na s oranžovočernou svatojiřskou stužkou na klopě, takovou, jakou nosí proruští teroristé na východní Ukrajině.

Ano, viděl jsem tu fotografii.

Jak byste mu vysvětlil, že se mýlí, když vinu za ukrajinskou krizi svádí výhradně na Západ?

Václava Klause znám dlouho. Myslím, že vykonal velmi důležité dílo jako ekonomický reformátor, jako ministr financí, premiér i prezident. Jeho postoj k Vladimiru Putinovi osobně a k jeho zahraničněpolitickým dobrodružstvím je ale pro mě absolutně nepochopitelný a šokující. Vedli jsme spolu zevrubnou diskusi o rusko-gruzínské válce. Otevřeně tvrdil něco, co je vyložená lež. Tvrdil, že Gruzínci napadli Rusy. Studoval jsem rusko-gruzínskou válku pět let, studoval jsem ty nejpodrobnější popisy a dokumenty o průběhu rusko-gruzínské války. Vím velmi podrobně, jak se válka připravovala, kdo vystřelil první a kdo koho zabil. Klaus to všechno ví. Nicméně několikrát veřejně řekl, že to byla Gruzie a Saakašvili, kdo napadl Rusko. Čtyřmiliónová Gruzie napadla stočtyřicetimilionové, jaderně vyzbrojené Rusko? Tak určitě. Měli jsme o tom velmi intenzivní diskusi, ale on trvá na svých názorech. S Ukrajinou je to stejný příběh. Tvrdí, že Ukrajinci vyprovokovali Putina k tomu, aby se zmocnil Krymu. To, jak všichni víme, je bohapustá lež. V obou těchto případech Klaus prostě reprodukuje Putinovu propagandu. Neumím vysvětlit, proč to dělá. Ale je to naprosto šokující od jakéhokoli významného politika v Evropě, zejména českého politika, jehož země zažila něco podobného v letech 1938-39 a 1968. Je to naprosto šokující.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit