Babiš kapituloval, celá studie o EET je na webu

Boj za zveřejnění

Babiš kapituloval, celá studie o EET je na webuNOVÉ 2
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

Ministerstvo financí se nejprve čtyři měsíce bránilo úplnému zveřejnění studie o technickém provedení online pokladen od poradenské společnosti BDO. Žadatele se snažilo nadvakrát odbýt cenzurovanými verzemi. Neoblomnost aktivisty Michala Škopa a únik celého textu na veřejnost ale nakonec přinutily šéfa úřadu Andreje Babiše (ANO), aby nechal na ministerském webu umístit kritizovaný projekt v plné verzi.

Škop, který působí v organizaci KohoVolit.eu, si zažádal o poskytnutí studie s názvem Specifikace projektu Elektronická evidence tržeb už loni v září podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ministerstvo mu následující měsíc více než 180ti stránkový dokument poskytlo, ale s hustě začerněným textem (zcela začerněných bylo 139 stránek). Poté, co se odvolal, úřad částečně ustoupil, namísto začerněných pasáží ale dodal třicet vybělených stran. O dalším odvolání (rozkladu) rozhodoval přímo Babiš a tentokrát už neměl příliš na vybranou – před Vánoci totiž na veřejnost prosákla neoficiální kompletní verze textu a nebylo tak proč některé její části dál utajovat.

„S ohledem na skutečnost, že požadovaná informace je zveřejněna na síti internet, nelze ji považovat za informaci chráněnou obchodním tajemstvím. Také případná rizika pro finanční stabilitu se uveřejněním nematerializovala,“ uvedl Babiš v písemném rozhodnutí, jehož celé znění má deník Echo24.cz k dispozici. Michal Škop rozhodnutí přivítal, ministerstvu ale vytkl tajnůstkářství: „Kolik ta obstrukce asi stála z našich daní? Že by na to další infožádost?“ napsal na Facebooku.

Studie pochází z února 2015. Už před jejím zveřejněním čelilo ministerstvo kritice, že projekt EET není po technické stránce připravován kvalitně. Díky tomu, že kompletní verze unikla už v prosinci, mohli odborníci posoudit plánované zabezpečení celého systému. Jako první studii zhodnotil nezávislý odborník na IT bezpečnost Michal Špaček a našel v ní množství nedostatků. „Kvalita materiálu je tragická, jak po formální stránce (spousta překlepů, chyby v pravopisu, chybné součty), tak po obsahové (co je napsáno na jedné stránce, nemusí vůbec platit na další), zabezpečení celého projektu se tedy velmi špatně posuzuje,“ napsal o studii, kterou označil za „slátaninu“. 

Čtěte také:

EET má staré šifrování, může ohrozit podnikatele, varuje odborník
 

Nalomený Gazdík. Lídr Starostů chválil Babiše za argumenty k EET

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články