Od Antarktidy se odlomila největší kra. Je větší než Ústecký kraj

Největší kra v historii

Od Antarktidy se odlomila největší kra. Je větší než Ústecký krajNOVÉ
Praskající kra Larsen C Foto:

Foto: By NASA photographs by John Sonntag – http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=89257, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54131242

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila kra, jejíž rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních. Podle britských vědců to potvrdily nejnovější družicové snímky. Jde o jednu z největších mas ledu, jaká se kdy od jižního světadílu odtrhla. Kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun zabírá větší rozlohu, než má například Moravskoslezský nebo Ústecký kraj.

Kra se odlomila v noci z pondělí na úterý, vědci ale už několik let předpovídali, že se tak stane. V ledu se vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a ještě v lednu drželo kru na místě pouhých 20 kilometrů ledu. Prasklina se vytvořila v šelfovém ledovci označovaném jako Larsen C, který má tloušťku asi 350 metrů a vyskytuje se na západním okraji Antarktidy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nově vzniklý ledovec má zhruba poloviční velikost oproti kře, která se odtrhla od šelfového ledovce Ross v roce 2000, ale i tak patří k zhruba deseti největším, jaké kdy byly zaznamenány.

Rozpadání šelfového ledovce Larsen C označují vědci za nikoli klimatickou, ale geografickou událost. I když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

Čtěte také:

VIDEO: Neznámá Antarktida. Dechberoucí záběry z dronu

Ne ledovec, ale masívní požár. Zkáza Titanicu má přelomové vysvětlení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články