Ne ledovec, ale masívní požár. Zkáza Titanicu má přelomové vysvětlení

Proč se potopila slavná loď?

Ne ledovec, ale masívní požár. Zkáza Titanicu má přelomové vysvětleníNOVÉ
Kresba potápějící se Titanicu Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Je tomu 104 let, co se blízko břehů Newfoundlandu potopil Titanic, na jehož palubě bylo přes 1500 pasažérů. Nikdo by dosud nepochyboval, že by příčinou nebyl náraz do ledovce ve vysoké rychlosti, i když spekulace přetrvávají. Nový dokument přináší nečekané zjištění, že za potopení lodi mohl především masivní požár uhlí ve skladišti, který zřejmě vypukl už tři týdny před tím, než se Titanic vydal na cestu z anglického Southamptonu do New Yorku. O premiéře dokumentu informoval list The New York Times.

V dokumentráním filmu „Titanic: Nová zjištění“, který odvysílal britský televizní kanál Channel 4 na Nový rok, přináší irský novinář Senan Molony, který se 30 let potopením lodi zabývá, nové postřehy. Rozsáhlý požár mohl poškodit trup lodi, což sehrálo později důležitou roli při nárazu do ledovce. „O požáru se vědělo, podařilo se to ale utajit. Loď neměla nikdy vyplout na moře,“ říká Molony.

Jeho zjištění se opírá o nalezené fotografie z Wiltshire na jihozápadě Anglie, které zachycují průběh stavby lodi a přípravy na její plavbu. Fotografie nalezl potomek ředitele společnosti Harland and Wolf, která Titanic stavěla. Před čtyřmi lety s nimi přišel za Molonym jeho kolega. Fotografie byly pořízeny stavbyvedoucím ještě před tím, než loď opustila loděnici v Belfastu.

Když Melony začal fotografie zkoumat, zarazila ho přes 9 metrů dlouhá svislá skvrna na trupu lodi. Nacházela se poblíž kotle přibližně v místech, kde Titanic narazil do ledovce. Analýza expertů z londýnské Imperial College odhalila, že skvrnu nejspíš udělal požár ve skladišti uhlí. Podle Senana Molonyho jsou fotografie Titanicu ekvivalentem pro „Tutanchamonovu hrobku“, protože bohatství detailů, které poskytují, vnášejí nové světlo na rozsahy poškození lodi. Odborníci se shodují, že objev má zásadní význam, ale rozděluje je názor na to, jak velkou roli požár v katastrofě sehrál.

K novým poznatkům se v dokumentu vyjádřil také Richard de Kerbech, lodní technik, který napsal o Titanicu dvě knihy. Podle něj požár poškodil trup lodi, takže byl mnohem náchylnější k proražení. Dodává také, že oficiální britská inspekce z roku 1922 požár zaznamenala, ale vrchní inspektor, který zřejmě sloužil zájmům lodní společnosti, problém utajil.

Ne každý je ale o důležitosti objevu přesvědčen. David Hill, současný čestný předseda Britské společnosti Titanicu tvrdí, že požár hrál zanedbatelnou roli. Argumentuje tím, že po nárazu do ledovce byla prasklina dlouhá přes 91 metrů, což trup nemohl vydržet, ani kdyby v místě nebyl poškozen. „Fascinuje mě, jak katastrofa lodi stále podněcuje lidskou představivost. Nebyla to nejhorší námořní katastrofa v historii, ale každý si jí pamatuje,“ dodal.

Potopení Titanicu provází od počátku spousta bláznivých a konspiračních teorií, například, že byl zasažen torpédem vystřeleným německou ponorkou nebo že byl prokletý, protože byl na jeho palubě sarkofág s mumií egyptského kněze.

Čtěte také:

Superloď Type 26 bude pýchou britského námořnictva

První čínská letadlová loď vyplula na svou první plavbu do Tichomoří

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články