Superloď Type 26 bude pýchou britského námořnictva

Konkurent USS Zumwalt

Superloď Type 26 bude pýchou britského námořnictvaNOVÉ
Model fregaty Type 26 Foto: Vizualizace: BAE Systems
5
Svět

vt Echo24

Britské královské námořnictvo příští rok odstartuje výrobu osmi „nejmodernějších plavidel na světě“. Víceúčelové fregaty Type 26 mají svými technologiemi a výbavou konkurovat současnému klenotu amerického námořnictva – torpédoborci USS Zumwalt. S informací přišel server Futurism.

Fregaty Type 26 (či jen Global Combat Ship) budou určeny především pro obranu proti ponorkám i vzdušným hrozbám. Na své palubě ponese loď protivzdušné řízené rakety Sea Ceptor a palubní děla střední ráže. K odhalování nepřátel pod vodou i ve vzduchu poslouží Sonar 2087 a Artisan 3D Radar.

Na zádi by měl mít být i prostor pro protiponorkové vrtulníky Lynx Wildcat, případně jeden transportní vrtulník Chinook. Lodě mají také sloužit pro rychlé humanitární mise, kromě obytných prostor pro 208 členů posádky může Type 26 pojmout i další stovky lidí. Ve výbavě počítá i s humanitárními náklady a výsadkovými čluny.

Výroba první lodě by měla začít již příští rok v létě, poprvé by mohla vyplout na moře už v roce 2020. Na vývoji se podílí britské ministerstvo obrany společně s koncernem BAE Systems, který dostane na starost i jejich konstrukci v loděnicích na skotské řece Clyde. Do vývojového programu investovalo ministerstvo téměř 2 miliardy liber.

Jeho největším konkurentem na poli moderních válečných plavidel je americký torpédoborec USS Zumwalt. Ten disponuje nejen futuristickým designem, ale i důmyslným krycím systémem a nejpokročilejším arzenálem na světě. Posádku tvoří necelých 150 lidí.

Pentagon stál přes 4.4 miliardy dolarů. Americká vláda plánuje objednat další dvě lodě, za všechny tři torpédoborce zaplatí 22,5 miliardy dolarů. Kvůli vysoké ceně tak upustila od původního plánu rozšířit flotilu o 32 těchto superplavidel.

USS Zumwalt měl nedávno problémy v Panamském průplavu, když mu selhaly motory.

Čtěte také: Jako u Kuzněcova. Nejmodernější lodi USA vypadly motory