Jako u Kuzněcova. Nejmodernější lodi USA vypadly motory

Futuristický torpédoborec bez pohonu

Jako u Kuzněcova. Nejmodernější lodi USA vypadly motoryNOVÉ 1
Svět

vt Echo24

Námořní chlouby dvou největších světových supermocností se potýkají s problémy. Zatímco z ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov nemohou mj. startovat letadla s bombami, „neviditelný“ torpédoborec USS Zumwalt se zasekl v Panamském průplavu a utrpěl drobná poškození. Nakonec jej musely odtáhnout jiné lodě, píše server The Guardian.

Nejdražší lodi Pentagonu během plavby z Maine do San Diega vypadly motory. Někteří členové posádky tvrdí, že se do motorových kabelů dostala i voda. USS Zumwalt nakonec musely odtáhnout jiné lodě do námořní základny Rodman, kde by měli inženýři odstranit technické nedostatky, než se plavidlo znovu vydá na cestu do domovského přístavu v San Franciscu.

Moderní torpédoborec stál Pentagon přes 4.4 miliardy dolarů. Americká vláda plánuje objednat další dva lodě, za všechny tři torpédoborce zaplatí 22,5 miliardy dolarů. Kvůli ceně tak upustili od původního plánu rozšířit flotilu o 32 těchto superplavidel.

Torpédoborec disponuje nejen futuristickým designem, ale i důmyslným krycím systémem a nejpokročilejším arzenálem na světě. Posádku bude tvořit necelých 150 lidí. 

Tvar lodi napomáhá k co nejtiššímu a nejšetrnějšímu pohybu ve vodě, a tím má ztížit její odhalení nepřátelskými radarovými systémy. Přitom samotná loď měří přes 185 metrů, tedy víc než bitevní loď USS Arizona, kterou potopili Japonci u Pearl Harbor během druhé světové války.

Admirál Kuzněcov – antikvární plavidlo

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov si ovšem nevede o nic lépe. Kvůli blíže nespecifikovaným technickým problémům nemohou bombardéry nést těžké bomby. Není to zdaleka jediný nedostatek, se kterým se zastaralé vojenské plavidlo potýká.

Západní média před měsícem několikrát poukázala na slabosti ruské flotily, zejména na špatný technický stav letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Například motory tohoto plavidla jsou podle britských deníků The Daily Mail a The Daily Telegraph natolik nespolehlivé, že ho na každé delší plavbě musí doprovázet remorkér, který by ho v případě poruchy odtáhl do přístavu.

Média také poukázala na špatný potrubní systém Kuzněcova, ve kterém v zimě zamrzá voda. Aby se Rusové vyhnuli riziku, že jim popraskají rozvodové trubky, během zimy vypínají vodu ve většině kajut. Mimo provoz zůstává i téměř polovina všech záchodů, což pochopitelně vyvolává nelibost mezi posádkou.

Kritické hodnocení kvalit Admirála Kuzněcova však vyvolalo rozhořčený odpor na stránkách prokremelského listu Komsomolská pravda. „Jestliže se někdo stal vojenským expertem, pak ho z toho může vyléčit jen plynová komora,“ napsal komentátor listu Sergej Leleka v reakci na tvrzení kritických novinářů. Černý dým prý loď v Lamanšském průplavu vypustila proto, aby zastrašila nepřátele.

Čtěte také: Kritizovali ruskou loď? Žurnalisty prý vyléčí jen plynové komory