Kritizovali ruskou loď? Žurnalisty prý vyléčí jen plynové komory

Problémy ruské chlouby

Kritizovali ruskou loď? Žurnalisty prý vyléčí jen plynové komoryNOVÉ
Letadlová loď Admirál Kuzněcov. Foto: Foto: Wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Podle komentátora ruského prokremelského listu Komsomolskaja pravda mohou neloajální ruské žurnalisty vyléčit jen plynové komory. Publicista Sergej Leleka tak reagoval na poznámky dvou ruských novinářů, kteří kritizovali válečné schopnosti jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která míří z Ruska do Sýrie.

Sergej Parchomenko a Anton Nosik v minulých dnech veřejně poukazovali na technické nedostatky a zastaralou výzbroj plavidla, které ze Severního moře pluje přes Lamanšský průliv do východního Středomoří. Podle komentátorů jde o „antikvární věc, která čas od času plave“. Při cestě Lamanšským průplavem prý z lodi stoupaly kotouče černého dýmu.

Parchomenko v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy řekl, že Admirál Kuzněcov by odolával útoku maximálně 50 minut. Žádné ruské letadlo, které operuje v Sýrii, by podle něj nebylo schopno na palubě letadlové lodi přistát, protože na moderní stroje není Admirál Kuzněcov připraven. Bránit ruskou základnu Tartús v Sýrii, což je podle úředního sdělení další úkol letadlové lodi, prý navíc není třeba, protože tam jsou jen „dvě opravárenské dílny a molo“.

Kritické hodnocení kvalit Admirála Kuzněcova vyvolalo na stránkách Komsomolské pravdy rozhořčený odpor. „Jestliže se někdo stal vojenským expertem, pak ho z toho může vyléčit jen plynová komora,“ napsal Leleka v reakci na tvrzení Parchomenka a Nosika. Černý dým prý loď v Lamanšském průplavu vypustila proto, aby zastrašila nepřátele.

Lelekův článek byl později z webu listu odstraněn, na autorově stránce v sociálních sítích ale zůstal. Šéfredaktorka listu Olesja Nosovová čtenáře upozornila, že Leleka je jen externím komentátorem.

Letadlová loď Admirál Kuzněcov, která v době spuštění na vodu nesla jméno Leonid Brežněv, je ve výzbroji ruského námořnictva zhruba 25 let, její stavba začala už v roce 1982. Předloni měl projít generální opravou, která ale byla pro nedostatek financí odložena.

List Komsomolskaja pravda se stal středem podobného skandálu v roce 2013, kdy jeho komentátorka Uljana Skojbedová v podtitulku svého příspěvku napsala, že „občas přijde líto, že z předků dnešních (ruských) liberálů nacisté neudělali stínítka na lampy“. Věta způsobila pozdvižení a výzvy k bojkotu novin.

Čtěte také: Ruská chlouba? Na letadlovém křižníku Kuzněcov ani nesplachují záchody

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články