Kdo bude smět za Mynáře vyzvedávat poštu pro Zemana?
Odvolaný šéf bezpečnosti
S koncem Jana Fulíka jako šéfa bezpečnosti Pražského hradu po aféře s vyvěšením červených trenek musel kancléř Vratislav Mynář delegovat celou řadu činností, které sám nemůže zastávat. Bez roky chybějící bezpečnostní prověrky toho totiž hodně nesmí. Třeba vyzvedávat svému šéfovi Miloši Zemanovi poštu, která obsahuje utajované informace.
“Tam je to všechno v pohodě,” reagoval loni v srpnu Mynář na dotaz České televize, jak chce prezidenta doprovázet na summitu NATO ve Velké Británii, když nemá bezpečnostní prověrku. Bez ní by se totiž na akci téměř nemohl pohybovat. V pohodě to ale nakonec nebylo a kancléř se Zemanem neodjel.
Jenže nejsou to zdaleka jen schůzky na summitu NATO, co má Mynář zakázáno. Kvůli chybějící prověrce nemůže Zemana zastoupit třeba na důležitých jednáních vlády nebo mu přebírat poštu, která obsahuje utajované informace.
Většinu věcí, které Mynář nemohl, za něj až do čtvrtka vyřizoval dnes již bývalý ředitel bezpečnosti Hradu Jan Fulík. Jako zábavná historka například kolovalo právě to, jak kancléř svému šéfovi ani nemůže vyzvednout a předat poštu.
Teď musí Mynář určit někoho jiného, kdo ho zastoupí. “Fulík není jediný, kdo má prověrku. A všechny tyto věci jsou samozřejmě bez problémů zajištěny,” odpověděl Mynář stroze na dotaz, kdy vybere Fulíkova nástupce.
Čtěte také: Mynář úřaduje. Na Hradě končí šéf bezpečnosti Fulík. Kvůli trenýrkám
Podle mluvčího Hradu se s výběrem ještě nezačalo. Po incidentu s vyvěšením červených trenýrek a následném konci tří lidí se uvažuje o organizačních změnách v bezpečnostním odboru. „Začneme to podrobněji řešit nejspíše příští týden,” řekl minulý týden deníku ECHO24.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.
Potvrdit nechtěl jméno možného nástupce – současného šéfa bezpečnosti podniku LOM Praha Petra Somola. S ním v týdnu přišly Lidové noviny. Somol dříve působil v BIS a vedl bezpečnost v ČSA.