Kdo rozděluje národ – Zeman, nebo ‚frustrovaní intelektuálové‘?

Polarizace české společnosti

Kdo rozděluje národ – Zeman, nebo ‚frustrovaní intelektuálové‘?NOVÉ
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Foto: Foto: Jan Zatorsky/Jan Langer
1
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman kvůli svému chování často čelí kritice, že rozděluje českou společnost. Europoslanec Jan Zahradil (ODS) ovšem namítá, že český národ rozděluje i část „frustrovaných intelektuálů“. Podle něj se totiž nejsou schopní smířit s tím, že Karel Schwarzenberg prohrál v prezidentských volbách a že jejich názor už nemá takovou váhu jako dříve. Samotný Schwarzenberg nicméně serveru ECHO24.cz řekl, že se Zemanem by nikdo neměl problém, kdyby se „choval normálně“.

Debatu o tom, kdo a jak rozděluje českou společnost, teď vyvolal europoslanec Jan Zahradil. „Zeman rozděluje národ. Ok, ano. Minimálně stejně jej však rozděluje otravná frustrace jisté části českých intelektuálů, která ke své hrůze seznala, že její hlas už má pouze minimální vliv na podobu veřejného diskursu,“ napsal v neděli na svůj Facebook.

Zmiňovaní intelektuálové podle Zahradila v 90. letech podlehli iluzi, že jsou to oni, kdo určuje, o čem a jak se bude ve společnosti mluvit. „Schwarzenbergovo nezvolení je z tohoto snu definitivně probralo. Od té doby nás zaplavují hysterickými a katastrofickými předpověďmi – jak si nezasloužíme demokracii, jak se řítíme na Východ, jak jsme nedozráli skutečným hodnotám atd,“ doplnil.

V závěru svého příspěvku Zahradil dodal, že útoky ze strany části intelektuálů nejsou ničím jiným než „výrony zakyslosti z vlastní prohry, za níž je třeba najít viníka“.

‚Vyčítat Zemanovi populismus je zbytečné‘

Politologové, které oslovil server ECHO24.cz, nicméně uvedli, že s názorem Zahradila mohou souhlasit jen zčásti. „Miloš Zeman rozděluje českou společnost, protože si chce vybudovat voličskou základnu pro své znovuzvolení. Tím, že jsme si zavedli přímou volbu prezidenta, jsme víceméně rozhodli o tom, že budeme mít prezidenty, kteří společnost rozdělují. Nemůžete vyhrát volby, pokud situaci trochu nevyhrotíte,“ uvedl politolog Josef Mlejnek.

Jedním dechem však dodal, že prvoplánové kritizování Zemana nemusí být úplně nejvhodnější. „Je pravda, že útočit na Miloše Zemana s tím, že je populista, je trochu zbytečné, protože to v očích jeho voličů pouze zvyšuje jeho cenu a svým způsobem mu to nahrává. Pokud chce někdo odradit lidi od toho, aby měli rádi Zemana, měl by přijít s něčím lepším,“ řekl Mlejnek. Zároveň ale přiznal, že ne všichni voliči jsou přístupní věcné diskusi.

Podobně na situaci nahlíží i sociolog Daniel Kunštát. „Pokud jde o to, kdo více rozděluje národ, tak bych rozhodně viděl na vině Miloše Zemana. Jeho slova totiž mají mnohem větší dopad. Na jedné straně stojí prezident republiky a na druhé nesourodá a těžko definovatelná ‚pražská kavárna‘. Takže už z povahy věci má Zeman mnohem větší potenciál ke štěpení společnosti,“ řekl serveru ECHO24.cz.

Co se týče přístupu intelektuálů, Kunštát problém vidí podobně jako Mlejnek: „Samozřejmě je vždycky lepší věcně argumentovat než nálepkovat. Bohužel mám ale strach, že na některé lidi logika a argumenty neplatí.“

‚Kníže‘: Zeman by nevadil, kdyby se choval normálně

S názorem Jana Zahradila se odmítl ztotožnit i samotný Karel Schwarzenberg. Neúspěšný kandidát na prezidenta uvedl, že v otázce rozdělování společnosti je na vině primárně Zeman, protože se snaží upevnit svoji voličskou základnu. Na dotaz serveru ECHO24.cz, jestli mohou společnost rozdělovat i frustrovaní intelektuálové, Schwarzenberg odpověděl: „Nejsem o tom přesvědčen, po pravdě řečeno.“

Zároveň upozornil, že intelektuálům nemusí ani tak vadit samotný fakt, že Zeman ve volbách vyhrál, jako spíš to, jakým způsobem funkci prezidenta vykonává. „Já bych řekl, že se to dalo rozdýchat, kdyby se pan Zeman choval normálně, ale to bohužel není tento případ,“ upřesnil.

Čestný předseda TOP 09 Schwarzenberg se vyjádřil i k příspěvku Jana Zahradila, který celou debatu odstartoval: „Pan Zahradil jakožto odpůrce Evropské unie samozřejmě vidí pražskou kavárnu, která je většinově proevropská, jako někoho, kdo rozděluje.“

Podobnou motivaci za Zahradilovými výroky spatřuje i politolog Mlejnek: „Pokud jde o Jana Zahradila, tak podle mě ho trochu mrzí, že mu Miloš Zeman vyfoukl téma. Podle mě by se také rád profiloval na tématu migrační krize. Řekl bych, že se snaží naskočit na tu vlnu a říct voličům: Vždyť i my, jakožto ODS, jsme k těm migrantům kritičtí, ne jen Miloš.“

‚Schwarzenberg se jako Zeman nevyjadřuje‘

Pozadu ale nezůstal ani 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Nikdy jsem od Karla Schwarzenberga či jeho podporovatelů neslyšel, že by se vyjadřovali jako současná hlava státu. To spíš asi některým vadí, že jim někdo plísní toho, koho volili, nebo že „jejich“ Zeman je jiný Zeman než ten, kterého třeba volili a snaží se hledat chybu u jiných, přestože hlavní vinu nesou sami tím, že jej volili,“ uvedl.

Prezident Zeman se během svého úřadování na Hradě mnohokrát dostal pod palbu kritiků, podle nichž rozděluje společnost. Kritici mu vyčítají například některé jeho nevybíravé výroky nebo sbližování se zeměmi, kde se příliš nehledí na dodržování lidských práv.

Hrad ovšem tuto kritiku dlouhodobě odmítá. Například hradní mluvčí Jiří Ovčáček v minulosti Zemana opakovaně hájil tím, že má podle průzkumů veřejného mínění stabilní a vysokou podporu mezi českou veřejností.

Čtěte také: Halík: Zeman tragicky rozdělil společnost. Už nelze ustupovat

Umělci kritizovali Zemana, Ovčáček mluví o Antichartě. Ozval se i Babiš

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články