Rusové příliš kouří a pijí moc vodky, varuje OECD
NEZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Průměrný Rus zemře o deset let dříve než než člověk z rozvinuté země. Vyplývá to ze zprávy, kterou tento týden zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Na vině je podle organizace vysoká spotřeba alkoholu a cigaret.
Ze zprávy OECD vyplývá, že průměrný Rus se v roce 2013 dožil 70,7 roku. Průměrná délka dožití se v zemi za poslední desetiletí sice zvýšila o 2,7 roku, i tak ale zůstává téměř o deset let nižší než v jiných ekonomicky rozvinutých zemích, kde se lidé podle OECD dožívají v průměru 80,5 roku.
Podle zprávy OECD, kterou cituje server The Moscow Times, Rusko za jinými zeměmi zaostává kvůli „vlivu ekonomické transformace v 90. letech a nárůstu rizikového chování mezi muži“. „Rizikovým chováním“ je přitom myšlena velká spotřeba alkoholu a cigaret.
Například kuřáků je mezi dospělými Rusy téměř polovina – OECD uvádí, že v zemi kouří 45 % dospělých mužů. To je o 20 % více než jaký je podíl kuřáků mezi ostatními vyspělými zeměmi, jež sdružuje OECD. Organizace však jedním dechem dodává, že ruské ženy jsou na tom naopak lépe – podle zprávy kouří méně než ženy v ostatních ekonomicky rozvinutých zemích.
Celková spotřeba tabáku se přitom v zemi snížila. Zatímco ještě v roce 2000 kouřilo 35 % všech občanů Ruské federace, v roce 2013 to bylo „jen“ 24 %. Zcela opačný trend však lze podle serveru The Moscow Times vysledovat u spotřeby alkoholu. Zatímco v roce 2000 se mezi pravidelné pijany řadilo 10 % dospělých Rusů, v roce 2013 to bylo o jedno procento více.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj sdružuje celkem 34 ekonomicky nejrozvinutějších zemí, v nichž funguje demokracie a volný obchod. Do své poslední zprávy o průměrné délce dožití zahrnula celkem 45 států světa. Kromě 34 členů OECD se na seznamu objevilo i několik „partnerských zemí“ jako jsou země ekonomické skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR).