Poslanci schválili rozpočet na příští rok, schodek má klesnout na 60 miliard
Státní rozpočet na 2017
Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale ve středu před poslanci vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší. Jde už o třetí státní rozpočet současné koaliční vlády. Sněmovna podpořila jen ty přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, s nimiž souhlasil Babiš. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.
Poslanci schválili přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu kolem 1,3 miliardy korun. Úspěšně dopadl například požadavek vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) na převod 100 milionů korun na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách. V rozpočtu ministerstva práce půjde na návrh rozpočtového výboru o 200 milionů korun navíc na sociální práci, o 220 milionů víc na ochranu dětí a o 323 milionů navíc na investice v sociálních službách.
Poslanci odmítli například návrhy, které odebíraly peníze z rozpočtu prezidentské kanceláře. Neuspěla opoziční ODS s návrhem na převod celkem 29 miliard z osmi rozpočtových kapitol na obsluhu státního dluhu. ODS to navrhovala jako úsporu státního rozpočtu. Poslankyně ODS Jana Černochová neuspěla s návrhem přidat deset miliard korun ministerstvu obrany. Peníze chtěla vzít například z výdajů na podporu agropotravinářského komplexu. Sněmovna nepodpořila ani návrh Marty Semelové (KSČM) přidat v rozpočtu půl miliardy korun na platy v sociálních službách. Peníze chtěla vzít Ústavu pro studium totalitních režimů a z výdajů na státní dluh.
Pro rozpočet hlasovalo 104 poslanců, 70 jich bylo proti. Pro rozpočet hlasovali poslanci vládní koalice a dva nezařazení poslanci, opoziční strany byly proti. Dnešní třetí čtení trvalo včetně hlasování asi sedm hodin.
Jedna z výhod stabilní a většinové vlády. Je 7.12. a už máme hladce schválený státní rozpočet :) pic.twitter.com/1c8O01wao7
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 7. prosince 2016
Rozpočet čelil tradiční kritice z opozičních lavic, která se s blížícím se hlasováním vystupňovala ve slovní přestřelku. „Vymysleli jste mraky buzerací na občany,“ prohlásil František Laudát (TOP 09 a Starostové). „Vládnete stylem ‚po nás potopa‘,“ tvrdila jeho stranická kolegyně Jitka Chalánková. „My musíme dávat dohromady to, co vy jste pokazili,“ nesouhlasil Jeroným Tejc (ČSSD).
Babiš: Jsem přesvědčen, že to bude fungovat
Babiš vládu a rozpočet hájil. Je přesvědčen o tom, že konečný výsledek hospodaření státu bude v příštím roce podstatně lepší, než se předpokládá. „Čísla jsou jasná. Ten rozpočet je samozřejmě deficitní, je to kompromis. Jsem o tom přesvědčen, že ten rozpočet bude fungovat,“ prohlásil. Koncem letošního roku bude Česko mít podle něho o 40 miliard korun nižší státní dluh než při nástupu nynější vlády. Babiš ji pokládá za úspěšnou. „Chceme investovat, chceme zvyšovat důchody a platy, potřebujeme motivovat lidi, aby pracovali a nebrali dávky,“ uvedl k vizi vlády Babiš.
Vlády a rozpočtu se v reakci na kritiku pravice energicky zastal i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pravicové opozici vyčetl stav země a jejich počínání v dobách, kdy byla u vlády. Hovořil o ztrátě paměti u těch, kteří nyní vládu kritizují. „Odmítám, co se tady odehrává znovu a znovu, stejné fráze, stejná ztráta paměti,“ řekl premiér. Připomněl, že poukazování pravice na příliš vysoký schodek a nedostatek peněz na investice a vědu se opakuje už třetím rokem. Některá tvrzení označil Sobotka přímo za lež. „Nelžete, nepřekrucujte realitu,“ vyzval premiér pravici.
Schválili jsme historicky nejvyšší rozpočet kultury. Ještě dnes jsme navýšili o dalších 150 milionů. Pro kulturu v ČR je to výborná zpráva.
— Daniel Herman (@DanielDherman) 7. prosince 2016
Celkové příjmy schváleného rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.
Limity výdajů vlády
Sněmovna po přijetí státního rozpočtu na příští rok schválila také střednědobé výdajové rámce na roky 2018 a 2019. Jde o objem peněz, které může stát utratit prostřednictvím státního rozpočtu a státních fondů. V roce 2018 může stát utratit maximálně 1274,2 miliardy korun a v následujícím 1298,8 miliardy korun, uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vláda očekává, že v těchto letech ekonomika poroste shodně o 2,4 procenta.
Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že vládní koalice ze schvalování střednědobých výdajů udělala formalitu a že je v případě potřeby ochotna je snadno změnit, jako se to už stalo. „To měl být svatý grál rozpočtové politiky, ale je to bohužel k ničemu,“ poznamenal. Výdajový rámec na rok 2018 počítal původně s výdaji 1278,2 miliardy korun, nyní ho ale vláda o čtyři miliardy snížila. Na státní rozpočet v něm připadá 1214,7 miliardy korun, zatímco schválený rozpočet na příští rok má výdaje 1309,3 miliardy korun. Na rok 2019 představuje výdajový rámec státního rozpočtu 1238,4 miliardy korun. Zbytek připadá na výdaje státních fondů.