TOP 09 ani Úsvit rozpočet jako celek nepodpoří

HLASOVÁNÍ O STÁTNÍM ROZPOČTU

TOP 09 ani Úsvit rozpočet jako celek nepodpoříNOVÉ 1
Domov

Echo24

Opoziční TOP 09 nepředpokládá, že při středečním hlasování podpoří návrh státního rozpočtu jako celek. Má k němu několik pozměňovacích návrhů, řekl v úterý na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu František Laudát. Hnutí Úsvit pro návrh rozpočtu na příští rok hlasovat nebude. Poslanci už dříve v prvním čtení schválili, že stát bude příští rok hospodařit s deficitem 60 miliard korun.

TOP 09 navrhuje změnit strukturu výdajů v některých rozpočtových kapitolách. Odmítá například dát 227 milionů korun na nové zaměstnance ministerstva práce a místo toho chce tyto peníze použít pro platy pracovníků v sociálních službách.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová také navrhla snížit cestovní výdaje kanceláře prezidenta republiky o 945 000 korun nebo dokonce o 1,5 milionu korun. Tyto peníze chce místo toho použít na protidrogovou prevenci. Omezení cestovních výdajů navrhuje TOP 09 jako výraz nesouhlasu s politikou prezidenta Miloše Zemana. Adamová ale zdůraznila, že návrh nesouvisí se současným děním kolem Jindřicha Forejta, který v úterý rezignoval na místo šéfa hradního protokolu.

Čtěte také: Forejt se vzdal funkce šéfa hradního protokolu

Hnutí Úsvit rozpočet jako celek nepodpoří. „Česká ekonomika roste od roku 2014. Loni zaznamenala růst dokonce 4,5 procenta a příští rok se plánuje 2,4 procenta. Opravdu už si nelze představit lepší hospodářské podmínky pro vyrovnání státního hospodaření,“ řekl místopředseda poslaneckého klubu Martin Lank.

Úsvit také navrhuje změny v rozpočtových kapitolách. Chce zvýšit platy příslušníků bezpečnostních sborů a sociálních pracovníků, naopak chce omezit podporu nevládních organizací.

Čtěte také: Senát zamítl zákon o rozpočtové odpovědnosti, je podle něj neústavní