Policisté si ‚kupovali‘ spolupráci účetní v kauze Oleo Chemical

Obhájci se bouří

Policisté si ‚kupovali‘ spolupráci účetní v kauze Oleo ChemicalNOVÉ 1
Ekonomika

Echo24

Kauza Oleo Chemical, která nyní doputovala k soudu, přitahuje pozornost hlavně kvůli podnikateli Ivo Rittigovi, který v kauze také figuruje. Překvapení ale u soudu způsobil někdo jiný – bývalá účetní Jana Šádková, která prohlásila, že jí policisté z ÚOOZ nabízeli odměnu za to, když bude spolupracovat. Proti tomu se ostře ozvala Unie obhájců. Podle jejího šéfa, právníka Tomáše Sokola, by mohlo jít i o trestný čin.

Šádková byla účetní ve firmě Peskim. Soudkyni zaujala zmínkou o údajné nabídce policisty v přípravném řízení – kriminalista jí prý nabídl na dvou schůzkách, z nichž na druhé byl také Šádkové advokát, odměnu za případnou spolupráci. Návrh byl prý ale natolik neurčitý, že nebyl důvod obrátit se na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která vyšetřuje zločiny policistů.

Podle serveru Aktuálně.cz měl peníze Šádkové nabízet detektiv z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), přičemž na jednu ze schůzek ji pozval Jaroslav Kubiska, který byl v případu Oleo Chemical také obžalován. Šádková prý nabídku odmítla.

Skutečnost, že si ji chtěla policie ‚koupit‘, vyvolala ostrou reakci Unie obhájců. „S velkou pravděpodobností by to mohlo být kvalifikováno jako trestný čin,“ uvedl její šéf, právník Tomáš Sokol. A vyzval žalobce a GIBS, aby celou věc prověřili.

Mluvčí GIBS citovaná serverem Aktuálně.cz ale pouze uvedla, že „v současné době nejsou žádné informace vhodné ke zveřejnění“. A žalobce Adam Borgula, který kauzu Oleo Chemical dozoruje, prohlásil, že poskytnutí „finanční nebo věcné odměny“ umožňuje zákon o policii. Podle Sokola si ale vyšetřovatelé tímto způsobem mohli ‚kupovat pravdu‘ od spolupracujících obviněných – tedy i od bývalé účetní Šádkové.

Čtěte také: Jsou to lži, s Oleo nemám nic společného, odmítl Rittig obžalobu