Jsou to lži, s Oleo nemám nic společného, odmítl Rittig obžalobu

Případ Oleo Chemical

Jsou to lži, s Oleo nemám nic společného, odmítl Rittig obžalobuNOVÉ
Domov

Echo24

Obžalovaný lobbista Ivo Rittig dnes před soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo 20 milionů korun údajně vyvedených z petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh). Zmínky o něm v obžalobě jsou podle něj lži a nemá s případem nic společného. Zpochybnil také roli spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky, který podle Rittiga neví nic o jeho obchodních aktivitách. Případ řeší Městský soud v Praze.

Lobbista obžalobu důrazně odmítl. „To, co je tam o mně napsáno, je absolutní lež. Nemám nic společného s Oleo Chemical. Odmítám, že bych organizoval trestnou činnost nebo že bych někoho řídil. Dělám obchod a poradenství,“ řekl. Rittig dorazil k soudu po týdnu, od vyslechnutí obžaloby byl z jednání omluvený. Podle pořadí na lavici s deseti obžalovanými, které se dosud dodrželo, měl mluvit po Kubiskovi jako poslední, soudkyně Kateřina Radkovská ale nechala účetního na konec.

Jediné, co prý Rittiga spojuje s případem, je dokument zmiňovaný obžalobou nazvaný Odsouhlasený výpočet odměny poradce, údajně podepsaný Rittigem. Lobbista pravost listiny zpochybnil. „Je to kopie založená ve spisu. Nic takového jsem nepodepsal, není to ani můj podpis,“ dodal. Narážel také na výpověď Kubisky, kterého prý vůbec nezná. Obžalovaný účetní, který před soudem usiluje o uznání spolupracující pozice, za což by mu mohl hrozit nižší trest, podle Rittiga vůbec nic o ničem neví. „Tento člověk nemůže vědět zhola nic, co se týče mých obchodů,“ řekl lobbista.

Podle vyšetřovatelů se obžalovaní dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Peníze prý putovaly k Rittigovi díky smlouvám karibské firmy Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets (CA) s OCh na poradenství, které ale bylo podle policie fiktivní. Škodu způsobenou firmě spočítal žalobce na 19,977.318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,720.040 a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13,306.010 korun.

Rittig Radkovské také popsal svoje obchodní aktivity. Má firmu Rittig and partners na poradenství a obchod, vydělává rovněž na svém letadle. Od roku 2006, kdy přesídlil do Monaka, spolupracuje s Kmetěm, se kterým se mu prý podařilo vydělat nejméně stovky milionů korun. Přes bohaté klienty se oba dostali k investicím do realit a firem ve světě. Rittig měl dříve podle svých slov úspěšnou síť obchodů s luxusním zbožím v pražské Pařížské ulici. Podnikal v hoteliérství, s restauracemi a továrnami, postupně přesunul do zahraničí kromě bydliště i byznys.

Vedle Rittiga, Kmetě a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek, šéf výroby ve firmě Radomír Kučera, lobbistovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta a partners), jednatel účetní firmy Peskim a bratr Michala Petr a jednatelka firmy Oil Technologies (dříve v Peskim) Jana Šádková. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.