1 Český oscarový kandidát

Česko vyšle do boje o Oscara Slámův snímek Bába z ledu

, NOVÉ

Témata: , ,

Česko vyšle do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Bába z ledu režiséra a scenáristy Bohdana Slámy. Rozhodlo o tom hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA).

Akademici vybírali z 13 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků. Hlasování probíhalo od 1. do 12. září. Film Bába z ledu dostal na newyorském filmovém festivalu Tribeca cenu za nejlepší scénář v kategorii zahraničních filmů.

Termín pro zaslání kandidátů do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyprší 2. října. Americká filmová akademie ze seznamu vybere devět filmů a z nich posléze konečných pět finalistů, které oznámí 23. ledna příštího roku. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles 4. března. Ceny americké Akademie filmového umění a věd jsou považovány za nejprestižnější ocenění v oblasti filmu a budou se udělovat již podevadesáté.

Snímek byl natočen v česko-slovensko-francouzské koprodukci. Popisuje vztahy mezi lidmi tří generací v jedné rodině a důležité místo v něm má otužování ve Vltavě. V hlavních rolích se představují Pavel Nový a slovenská herečka Zuzana Kronerová.

Bohdan Sláma patří k předním českým režisérům. Získal již několik ocenění, a to i na mezinárodní scéně. Natočil například snímky Venkovský učitel (2008) nebo Čtyři slunce (2012). Kromě filmů natočil také několik dílů Kanceláře Blaník a v současnosti vede katedru režie na FAMU.

Čtěte také: Film Matilda budí v Rusku emoce, největši distributor ho do kin raději nenasadí

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.