Trump prý po rebelii konzervativců stojí o spolupráci s demokraty

Trump a kongres

Trump prý po rebelii konzervativců stojí o spolupráci s demokratyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Wikimedia Commons / Ali Shaker/VOA 

1
Svět

Echo24

Prezident Donald Trump bude usilovat o podporu demokratických poslanců v příštích zákonných iniciativách a nevylučuje, že se pokusí reformovat i zákon o zdravotním pojištění, navzdory nezdaru pokusu o jeho zrušení. V rozhovoru pro televizi Fox News to v neděli řekl personální šéf Bílého domu Reince Priebus. Zájem na „vylepšení“ zákona zvaného Obamacare dali najevo i demokraté.

Reforma bývalého prezidenta Baracka Obamy v pátek ustála dlouho ohlašovaný pokus Bílého domu o její likvidaci, protože proti Trumpovi se ve Sněmovně reprezentantů postavilo konzervativní křídlo republikánských poslanců. Trump se nakonec rozhodl hlasování odvolat, aby neutrpěl pokořující porážku. Přesto je podle médií postoj sněmovny pro prezidenta tvrdou ranou a známkou možných obtíží při projednávání příštích zákonů.

Priebus v televizi Fox News naznačil, že po revoltě ortodoxních republikánských konzervativců se prezident nebude vyhýbat spolupráci s demokraty. „Víc než kdy jindy si myslím, že nastal čas, aby se obě strany sblížily a pustily se do skutečných reforem,“ prohlásil Trumpův spolupracovník. Za možné příklady takové spolupráce označil očekávanou daňovou reformu, přistěhovalectví nebo investice. „Prezident je připraven (tuto spolupráci) vést,“ upozornil Priebus.

Vůli podpořit republikány při „vylepšení“ Obamacare dali najevo i demokraté. Šéf jejich menšiny ve Sněmovně reprezentantů Charles Schumer v televizi ABC prohlásil, že taková spolupráce je možná, pokud se republikáni vzdají záměru Obamacare úplně zrušit. „Nikdy jsme netvrdili, že (Obamacare) je perfektní. Vždycky jsme říkali, že můžeme pracovat na zlepšení. Jenom ale pod podmínkou, že zákon se rušit nebude,“ řekl americké televizi.

Schumer poradil republikánům, aby přestali podléhat „zájmům movité ultrapravice“. V opačném případě prý při příštím hlasování v Kongresu znovu prohrají.

Trump v první reakci na páteční porážku ve sněmovně obvinil z krachu svých plánů demokraty, přestože jsou to republikáni, kdo mají v dolní komoře Kongresu většinu. O víkendu však za nezdar kritizoval konzervativce ve vlastní straně. Na twitteru napsal, že demokraté se radují, jak zhruba třicetičlenná konzervativní republikánská frakce „zachránila Obamacare“.

Čtěte také: Trumpova drtivá porážka. Musel stáhnout zrušení Obamacare