Trumpova drtivá porážka. Musel stáhnout zrušení Obamacare

Republikánům chyběly hlasy

Trumpova drtivá porážka. Musel stáhnout zrušení ObamacareAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Americký prezident Donald Trump dnes utrpěl těžkou porážku v prvním pokusu o zásadní legislativní změnu, když republikáni ve Sněmovně reprezentantů neshromáždili dostatek hlasů pro zrušení zdravotní reformy Baracka Obamy. Hlasování bylo nakonec na pokyn Bílého domu odvoláno. K zajištění potřebné podpory podle Trumpova vyjádření republikánům chybělo deset až patnáct hlasů. Obamacare tak zatím podle šéfa sněmovny Paula Ryana zůstává v platnosti.

Trump v první reakci na ztracený boj o zrušení zdravotní reformy Obamacare obvinil demokraty ve Sněmovně reprezentantů, že s Bílým domem náležitě nespolupracovali. S nulovou podporou demokratů nebylo možné zákon o zdravotní reformě prosadit, řekl Trump reportérům v Bílém domě. Zdravotní reforma Baracka Obamy prý teď nejspíš „vyletí do povětří“, což demokraty přinutí ke spolupráci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na adresu republikánů prezident prohlásil, že „dnes jsme se leccos dozvěděli o loajalitě“. Odporem v republikánském táboře byl prezident „trochu překvapen“.

Hluboké zklamání republikánů nad neúspěchem pokusu o zrušení Obamovy zdravotní reformy dnes tlumočil i šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Na tiskové konferenci připustil, že program Obamacare bude v dohledné době v USA dál platit.

„Byli jsme velmi blízko, udělali jsme, co jsme mohli, ale dost hlasů jsme nesehnali,“ řekl Ryan. Dnešní den přinesl velké zklamání, dodal. Velké věci narážejí na potíže, ale můžeme pro zlepšení života lidí udělat mnoho jiných věcí. „V dohledné době ale budeme muset žít s Obamacare, zákon zůstává v platnosti,“ konstatoval.

„Není konec, je čas jít dál,“ shrnul Ryan těžký kolaps s tím, že prezidentský tým se teď bude zabývat jinými body volebního programu. „Máme velké ambice,“ ujistil novináře šéf Sněmovny reprezentantů.

Z hluboce zklamaného republikánského tábora se podle CNN ozývají hlasy, že náhrada za Obamacare je ztracena. Agentuře Reuters někteří z republikánů řekli, že s plánem na její náhradu už „skoncovali“.

Zrušení pojistného programu dřívějšího prezidenta Baracka Obamy, známého jako Obamacare, by mohlo výrazně ovlivnit životy milionů obyvatel USA. Ve Spojených státech je dnes kolem 155 milionů Američanů pojištěno přes pojistné plány zaměstnavatelů, 70 milionů využívá program Medicaid pro sociálně slabé, 56 milionů je napojeno na pojištění Medicare určené seniorům a postiženým.
Smyslem Obamacare bylo zpřístupnit zdravotní pojištění co největšímu počtu Američanů, což se do značné míry i za cenu cenových výkyvů podařilo: za posledních šest let získalo k pojištění přístup nově 20 milionů lidí.
Obamacare ukládá zdravotním pojišťovnám, aby bezplatně zajišťovaly řadu základních služeb krytých z federálních zdrojů. Jde například o první pomoc, hospitalizaci, péči o těhotné a nově narozené, o psychicky nemocné a drogově závislé, rehabilitaci, laboratorní testy, zdravotnickou prevenci, pediatrickou péči a zubní a oční prohlídky dětí.

Prezident původně předpokládal, že jeho návrh projde oběma komorami parlamentu do 7. dubna, kdy začne dvoutýdenní parlamentní přestávka. Po ní má přijít na pořad očekávaná reforma daňového systému, další stěžejní bod Trumpovy volební kampaně.

Zdrcující neúspěch tažení proti Obamacare, stejně jako potíže s protiimigračním dekretem, ale podle komentátorů mohou celou prezidentskou agendu narušit. Negativní dopad na budoucí realizaci prezidentského programu dnes na tiskové konferenci připustil i Ryan.

Trumpův zákon o americké zdravotní péči (AHCA)
Trumpův plán počítá se zrušením pojistné povinnosti a omezuje státní subvence. Daňové úlevy nebudou odvozeny od příjmu, ale od věku. Rozšíření programu Medicaid zavedené Obamou bude zrušeno, federální dotace jednotlivým státům unie se sníží. Přístup občanů k pojistným plánům soukromých společností bude snazší.
Nová reforma má vyřadit z federálního financování řadu základních zdravotních služeb, které Obamacare přikazovala pokrýt z federálních zdrojů (viz výše). Napříště má být financování této péče přeneseno na jednotlivé státy unie, jak tomu bylo před Obamacare.
Prodražit by se mělo pojištění seniorů: zatímco v rámci Obamacare mohlo být pojistné starších osob nanejvýš třikrát dražší než pojistné mladých, navržená reforma počítá až s pětinásobkem.
Zachována zůstane naproti tomu možnost sdruženého pojištění rodičů a dětí a zákaz odepřít pojištění kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.