Hrozí světová obchodní válka? Vizionář Musk opouští Trumpův poradní sbor

Hrozí světová obchodní válka? Vizionář Musk opouští Trumpův poradní sborNOVÉ
Ekonomika

Odchod USA z klimatické dohody

ly Echo24

Podpora americké ekonomiky a ochrana pracovních míst, argumentoval americký prezident Donald Trump, když oznámil odchod z pařížské klimatické dohody. Trumpovo rozhodnutí kritizovali státníci, podnikatelé i ekonomové, právě podle nich by to mohlo rozpoutat celosvětovou obchodní válku, píše server CNN.

Tím, že americké firmy nebudou muset dodržovat světovou klimatickou dohodu, budou nejspíše moci vyrábět některé produkty levněji. Například ocelárny tak budou nabízet zboží za cenu, kterým jiné firmy nebudou moci konkurovat. A to může vést k zavedení speciálních celních poplatků na dovoz amerického zboží, čemuž by se Američané mohli bránit vlastními cly – a obchodní válka je na světě.

Podle CNN by se mohlo jednat o tzv. uhlíkové clo, tedy čím více by bylo při výrobě daného zboží vyprodukováno oxidu uhličitého, tím vyšší by bylo clo. „To je něco, co by mohlo být potenciální hrozbou pro americké firmy,“ řekl ekonom Jeff Schott z Peterson Institute for International Economics.

Odvážný nápad by však byl velkým logistickým i politickým oříškem. „Uhlíkové clo je skvělý nápad, když jste ve třídě, ale je mnohem těžší to převést do praktické roviny,“ říká ekonom a poradce firmy Global Counsel Gregor Irwin.

„Pokud některá země zavede uhlíkové clo, hrozí, že další země zavedou svá vlastní opatření,“ říká Irwin. „Riskujete, že se dostanete do staré dobré obchodní války,“ varuje. Podle ekonoma Schotta se však státy k takovým restrikcím na dovoz amerického zboží pravděpodobně ihned neuchýlí, ale jak se budou dále snažit plnit pařížskou dohodu, poroste podle Schotta jejich nelibost vůči Spojeným státům.

Kritika podnikatelů. Musk opouští Trumpův poradní sbor

Některé americké firmy již začaly Trumpa hlasitě kritizovat. Dvacet pět významných firem napsalo dopis, ve kterém prezidenta varují před odchodem z klimatické dohody. „Může nás to vystavit odvetným opatřením,“ říkají podnikatelé. Dopis podepsaly například společnosti Google, Apple, Facebook, Microsoft, Salesforce, Unilever či Gap.  

Americký podnikatel a vizionář Elon Musk na Twitteru napsal, že ústup od dohody není dobrý ani pro USA, ani pro svět. Oznámil také, že odstupuje z Trumpova poradního sboru. Podle šéfa konglomerátu General Electric Jeffa Immelta si průmysl už nemůže dovolit záviset na vládě, ale vést boj za čistší životní prostředí bez ní.

Čtěte také: Na Trumpa prší kritika ze všech stran. Státníci mluví o zklamání

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články