Rusko a Sýrie dočasně pozastavily nálety na Aleppo

Přípravy humanitárních koridorů

Rusko a Sýrie dočasně pozastavily nálety na AleppoNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ruské a syrské vzdušné síly od úterních 9 hodin středoevropského času pozastavily nálety na severosyrské město Aleppo, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Dnešní krok je podle něj nezbytný pro přípravu humanitárních koridorů, které by ve čtvrtek při již ohlášeném osmihodinovém přerušení leteckých úderů měly civilistům i povstalcům umožnit Aleppo opustit.

„Dnes od 10:00 (9:00 SELČ) ustaly údery ruského a syrského letectva (na Aleppo),“ uvedl Šojgu podle světových agentur během schůze generálního štábu ruské armády.

Otevřeno bude podle něj šest humanitárních koridorů pro civilisty a dva pro bojovníky. „Ve chvíli, kdy (ve čtvrtek) začne humanitární pauza, se syrské jednotky stáhnou do dostatečné vzdálenosti tak, aby bojovníci mohli opustit východní Aleppo i se svými zbraněmi,“ uvedl Šojgu.

Ministr dodal, že v Ženevě se ve středu sejdou k jednáním o situaci v Aleppu američtí a ruští vojenští experti. Přerušení náletů by podle něj mělo přispět k úspěchu rozhovorů zaměřených na „rozlišení umírněné opozice od teroristů“ v Aleppu. Ruský vyslanec u OSN Vitalij Čurkin v pondělí podle agentury AFP uvedl, že schůzky se zúčastní také zástupci Turecka, Kataru a Saúdské Arábie.

Krátké čtvrteční přerušení náletů na povstalecké čtvrti Aleppo slíbila Moskva v pondělí. Uvedla, že tím chce umožnit civilistům opustit město, volně evakuovat nemocné a zraněné a zajistit stažení ozbrojených povstalců.

Podle pondělní bilance organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) zahynulo v Aleppu od obnovení bojů v září přes 440 civilistů, z toho 80 dětí. Mezinárodní společenství ruské a syrské nálety opakovaně ostře odsoudilo.

Čtěte také: USA a Británie zvažují sankce proti Sýrii a Rusku kvůli Aleppu

Školu v syrském Aleppu zasáhly střely. Zemřely čtyři děti

Rusko chce vyjednat odchod teroristů z Aleppa