1 Rusové na Kypru?

Člen EU Kypr nabídl Rusku letecké a námořní základny

, NOVÉ

Prezident Kypru Nicos Anastasiades prohlásil, že je jeho země připravena hostit ruské letecké a námořní síly. Rusko a Kypr mají podle něj tradičně dobré vztahy, proto jim poskytnou své základny. K stvrzení armádního paktu má dojít 25. února v Moskvě, informuje server Business Insider s odvoláním na Lenta.ru.

„Existuje stará dohoda, která by měla být obnovena ve stejné podobě, v jaké se nachází. Zároveň budou poskytovány i další služby stejným stylem, jako to děláme s jinými zeměmi, jako jsou např. Francie a Německo,“ řekl podle Business Insider Nicos Anastasiades. „Kypr a Rusko mají tradičně dobré vztahy a to se jen tak nezmění.“

„Předmět výstavby ruských vojenských základen není v řešení,“ řekl pro ruský server Sputnik News nejmenovaný zdroj z řad ruské diplomacie. „Mluvíme o poskytnutí možnosti používání letecké základny v Pathosu, které využívají země jako Francie nebo Německo.“

Oznámení kyperského prezidenta přichází necelý měsíc od doby, kdy Rusko projevilo svůj zájem vojenské základny na Kypru mít. K podepsání vojenské dohody má dojít při návštěvě Anastasiadese v Moskvě 25. února. Kypr je přitom jednou ze zemí, která v rámci EU ukládá sankce vůči Rusku. Usiluje i o členství v NATO, čemuž brání Turecko. 

„Chceme se vyhnout dalšímu zhoršení vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií,“ řekl Anastasiades v souvislosti s protiruskými sankcemi. Po vzoru Řecka, které se také vyjádřilo ve smyslu omezení současných sankcí, se tak Kypr přibližuje Ruské federaci.

Na návštěvě v Nikosii byl 2. února nový řecký premiér Alexis Tsipras. Prohlásil, že se Řecko nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc. Uvedl, že jeho levicová vláda plánuje plně využít svého mandátu k jednání s evropskými partnery.

Tsipras během návštěvy Kypru upozornil, že Atény i Nikósie chtějí využít své vztahy s Moskvou k vybudování "potřebného mostu mezi Evropou a Ruskem". Prohlásil rovněž, že odchod Řecka nebo Kypru z eurozóny by ohrozil stabilitu v jihovýchodní Evropě. 

Rusové by na Kypru podle Lenta.ru měli využít základnu nesoucí jméno Andrease Papandrea stejně tak jako námořní základnu v Limassolu a mezinárodní letiště v Paphosu. To se nachází přibližně 50 km od základny britského královského letectva, které zároveň podporuje operace NATO a poskytuje alianci důležité útočiště. 

Čtěte také: Merkelová vycukala Řeky. Proč ale jela do Moskvy?

Řecká antikapitalistická tragikomedie je tragédií celé Evropy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.