Člen EU Kypr nabídl Rusku letecké a námořní základny

Rusové na Kypru?

Člen EU Kypr nabídl Rusku letecké a námořní základnyNOVÉ
Prezident Nicos Anastasiades je pro vojenskou spolupráci Ruska a Kypru Foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Prezident Kypru Nicos Anastasiades prohlásil, že je jeho země připravena hostit ruské letecké a námořní síly. Rusko a Kypr mají podle něj tradičně dobré vztahy, proto jim poskytnou své základny. K stvrzení armádního paktu má dojít 25. února v Moskvě, informuje server Business Insider s odvoláním na Lenta.ru.

„Existuje stará dohoda, která by měla být obnovena ve stejné podobě, v jaké se nachází. Zároveň budou poskytovány i další služby stejným stylem, jako to děláme s jinými zeměmi, jako jsou např. Francie a Německo,“ řekl podle Business Insider Nicos Anastasiades. „Kypr a Rusko mají tradičně dobré vztahy a to se jen tak nezmění.“

„Předmět výstavby ruských vojenských základen není v řešení,“ řekl pro ruský server Sputnik News nejmenovaný zdroj z řad ruské diplomacie. „Mluvíme o poskytnutí možnosti používání letecké základny v Pathosu, které využívají země jako Francie nebo Německo.“

Oznámení kyperského prezidenta přichází necelý měsíc od doby, kdy Rusko projevilo svůj zájem vojenské základny na Kypru mít. K podepsání vojenské dohody má dojít při návštěvě Anastasiadese v Moskvě 25. února. Kypr je přitom jednou ze zemí, která v rámci EU ukládá sankce vůči Rusku. Usiluje i o členství v NATO, čemuž brání Turecko. 

„Chceme se vyhnout dalšímu zhoršení vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií,“ řekl Anastasiades v souvislosti s protiruskými sankcemi. Po vzoru Řecka, které se také vyjádřilo ve smyslu omezení současných sankcí, se tak Kypr přibližuje Ruské federaci.

Na návštěvě v Nikosii byl 2. února nový řecký premiér Alexis Tsipras. Prohlásil, že se Řecko nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc. Uvedl, že jeho levicová vláda plánuje plně využít svého mandátu k jednání s evropskými partnery.

Tsipras během návštěvy Kypru upozornil, že Atény i Nikósie chtějí využít své vztahy s Moskvou k vybudování "potřebného mostu mezi Evropou a Ruskem". Prohlásil rovněž, že odchod Řecka nebo Kypru z eurozóny by ohrozil stabilitu v jihovýchodní Evropě. 

Rusové by na Kypru podle Lenta.ru měli využít základnu nesoucí jméno Andrease Papandrea stejně tak jako námořní základnu v Limassolu a mezinárodní letiště v Paphosu. To se nachází přibližně 50 km od základny britského královského letectva, které zároveň podporuje operace NATO a poskytuje alianci důležité útočiště. 

Čtěte také: Merkelová vycukala Řeky. Proč ale jela do Moskvy?

Řecká antikapitalistická tragikomedie je tragédií celé Evropy

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet