Ištvan rozjel monstrakci. Obvinil i firmu napojenou na ČSSD

Obvinění IT firem a manažerů

Ištvan rozjel monstrakci. Obvinil i firmu napojenou na ČSSDAKTUALIZOVÁNO
Ivo Ištvan Foto: Printscreen ČT
2
Homepage

Echo24

Ostravská pobočka protikorupční policie pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vedeného Ivo Ištvanem obvinil deset vlivných IT manažerů a osm firem. Podezírá je z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednávání „výhod při veřejných soutěžích, poškození zájmů Evropské unie a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže“. Obviněni byli například Josef, David a Michal Tesaříkovi z vedení firmy Tesco SW. Z firem pak dále AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting, ale i telekomunikační společnost Telefonica O2. Vyplývá to z policejního usnesení, které má redakce ECHO24.cz k dispozici.

Kromě deseti manažerů je obviněno v mírnější právní kvalifikaci dalších deset lidí. Žalobci tak celkem stíhají dvacítku lidí – všechny na svobodě. 

Vyšetřovatelé je obviňují, že v letech 2009-2013 „vytvořili společenství fyzických a právnických osob, v němž navzájem spolupracovali a po vzájemných dohodách porušovali zákon o veřejných zakázkách“. K údajné trestné činnosti mělo dojít v Olomouci, Přerově, Zlíně, Pardubicích a Hradci Králové a do věci mají být údajně zapleteni i místní komunální politici.

Kromě deseti manažerů je obviněno v mírnější právní kvalifikaci dalších deset lidí, uvedl v pátek pro ČTK státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Žalobci tak celkem stíhají dvacítku lidí – všechny na svobodě. 

„Bylo obviněno deset fyzických a osm právnických osob. Jde o hlavní větev případu, jsou to osoby obviněné pro účast na organizované zločinecké skupině, což znamená, že jednaly v nějaké koordinaci, fungovala mezi nimi dělba činností. Poté byla obviněna ještě skupina deseti fyzických osob, které nebyly členy této organizované zločinecké skupiny a podílely se na trestné činnosti v různém rozsahu. Použita je u nich mírnější právní kvalifikace,“ uvedl k tomu v pátek státní zástupce Petr Šereda. 

K údajným podvodům mělo docházet v rámci veřejných soutěží „Integrovaného operačního systému Ministerstva vnitra (výzvy 06, 08, 09), dotovaných ze strukturálních fondů Evropské unie“. 

Usnesení o zahájení trestního stíhání se doručovalo tento týden.

„Obviněným je kladena za vinu manipulace s celým průběhem veřejných zakázek od fáze její přípravy, tvorby zadávací dokumentace až po samotný průběh veřejných zakázek,“ doplnil státní zástupce Šereda. 

Společnost Tesco SW je známá z aféry s dodáním softwaru pro ministerstvo pro místní rozvoj, který spravuje dotační programy Evropského unie. Naposledy kvůli firmě Tesco SW zasahovala protikorupční policie na MMR v březnu letošního roku. Tesco SW je historicky blízká sociální demokracii, za jejíž vlády se k zakázce na MMR dostala. Bratrem šéfa firmy Josefa Tesaříka st. je Martin Tesařík, senátor za ČSSD a bývalý hejtman Olomouckého kraje. Mezi obviněnými je však Josef Tesařík mladší.

Ostravská firma AutoCont je zase nechvalně proslulá neúspěšným projektem Internet do škol, který stál daňové poplatníky dvě miliardy korun.

Zajímavé je, že mezi obviněnými je také společnost Telefonica O2, která byla v jednom případu subdodavatelem v zakázce pro přerovský magistrát. K trestnému činu ovšem mělo dojít ještě před převzetím skupinou PPF.  

Policie rozsáhlý případ vyšetřuje od roku 2012 a podle všeho nasadila masivní odposlechy. Usnesení o zahájení trestního stíhání se doručovalo tento týden.

Obvinění kvůli evropským dotacím a zakázkám na informační systémy souvisí se zátahem protikorupční policie z loňského září. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně i v sídle olomoucké firmy Tesco SW. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Podle státního zástupce Petra Šeredy bylo prohlídek 40.

Podle žalobců jsou v případu naplánovány výslechy mnoha svědků, dobu vyšetřování zatím státní zástupci nedokázali odhadnout. Záleží podle nich i na strategii obhajoby.