Albertov jako Všetaty. Inspirovalo Ovčáčka Rudé právo z r. 1989?

Proč jít na hřbitov zrovna dnes?

Albertov jako Všetaty. Inspirovalo Ovčáčka Rudé právo z r. 1989?NOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

„Není nic divného na tom, když člověk navštíví hřbitov a uctí památku zemřelého. Ale jen do té doby, nechce-li své návštěvy zneužít k politické provokaci.“ Touto větou argumentovalo Rudé právo v roce 1989, proč si lidé nemohli jít připomenout výročí smrti Jana Palacha k jeho hrobu ve Všetatech. Text starý 26 let začal v posledních dnech kolovat na sociálních sítích. Nápadně totiž připomíná argumenty prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, proč studenti nemohli 17. listopadu uctít památku studentů na Albertově. Podle něj se totiž jednalo o studentskou provokaci, položit květiny na památném místě mohli kdykoli jindy.

Text v Rudém právu odpovídá na dotaz čtenáře, proč „nemohl v sobotu 21. ledna položit kytičku ke hrobu Jana Palacha“. V roce 1989 uběhlo od jeho smrti 20 let a takzvaný Palachův týden, během něhož se tehdy smrt studenta připomínala, byl vůbec prvním signálem konce komunistického režimu.

 

 

„Položme si doplňující otázku – proč zrovna 21. ledna? Po celá léta si na urnový háj ve Všetatech a na to, že tu je uložen popel rodiny Palachových, nevzpomněl nikdo, kromě rodinných příslušníků a několika přátel. Až najednou letos,“ mlží noviny.

„Není opravdu nic divného na tom, když člověk navštíví hřbitov či urnový háj a uctí památku zemřelého. Ale jen do té doby, nechce-li své návštěvy zneužít k politické provokaci, navíc svolávané prostřednictvím amerických vysílaček,“ dodává se v textu.

O pokládání kytiček a s nimi spojených provokacích se rozhovořil tento týden i Ovčáček, když se vyjadřoval k úterním událostem 17. listopadu na Albertově. Studenti, kteří zde chtěli položit květiny k pamětní desce, se k pomníku nedostali kvůli plánované demonstraci na podporu prezidenta.

Čtěte také: Studenti bez šance. Albertov si zamluvila Zemanova fanynka

Položit kytičku? Studenti chtěli jen provokovat, míní Ovčáček

„Celé to bylo od počátku připravená provokace,“ řekl Ovčáček na adresu studentů a podobně jako komunistický tisk vyrukoval s argumentem, že mohli kytičku položit kdykoli v jiném časovém rozpětí. Podle něj šlo pouze o pár hodin. Kvůli demonstraci svolané na 14:00 však policie odmítla studenty pustit dál už v 10:45.

Uživatelka, která fotografii na Facebook vložila, připouští, že v době vydání Rudého práva bylo nynějšímu prezidentskému mluvčímu deset let. Nicméně by si mohl zkontrolovat, co tehdy komunisté psali, aby je nyní „slovo od slova“ neopakoval.

Čtěte také: Šéfka unijní diplomacie nepřijede do Prahy, kvůli Zemanovi

Studenti už plánují na Albertově skutečné uctění památky událostí z let 1939 a 1989 na neděli 22. listopadu od 15 hodin. Tvrdí, že akci nepořádají jako protest proti prezidentu Zemanovi, přestože někteří z nich byli ve skupině, kterou na Albertově kvůli prezidentskému shromáždění policie zastavila. Shromáždění, k němuž se začalo svolávat na Facebooku, už zaštítila řada rektorů a univerzitních profesorů. Ti plánují na akci rovněž vystoupit.

Sám Ovčáček v letech 2002 až 2004 působil jako redaktor v komunistickém deníku Haló noviny.

Čtěte také: Pana Ovčáčka fascinoval komunismus. Máme důkazy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články