Studenti bez šance. Albertov si zamluvila Zemanova fanynka

Kdo je Jelena Víčanová

Studenti bez šance. Albertov si zamluvila Zemanova fanynkaNOVÉ
Jelena Vičanová s prezidentem Zemanem na Albertově. Foto: Reprofoto: Česká televize
2
Domov

vb Echo24

Přestože prezident Miloš Zeman na Albertově stál na jednom pódiu s Martinem Konvičkou, jehož některé výroky bývají označovány jako extremistické, shromáždění 17. listopadu se oficiálně konalo na „podporu prezidenta republiky, demokracie a svobody“. Svolala ho známá Zemanova podporovatelka a proruská aktivistka Jelena Víčanová, která si prostor na Albertově měsíc před akcí zamluvila bez jedné minuty na celý den.

„Shromáždění na podporu prezidenta republiky, demokracie a svobody,“ stojí v dokumentu pražského magistrátu v souvislosti s akcí ze 17. listopadu. Svolavatelka akce Jelena Víčanová, která je známá svou otevřenou podporou Zemana, magistrátu nahlásila, že akce na podporu prezidenta se bude konat v čase 00:01–24:00. Tedy bez jedné minuty celý den státního svátku.

Čtěte také: Sobotka tvrdě do Zemana: Šíří nenávist, naštval celou ČSSD

Albertov jako Všetaty. Inspirovalo Ovčáčka Rudé právo z r. 1989?

To však vzbudilo velkou nevoli mezi některými studenty a odpůrci prezidenta Miloše Zemana. Ti totiž poukazují na to, že policie v den státního svátku nechtěla pustit skupinu studentů, aby zapálili svíčku u pamětní desky na Albertově, která připomíná události ze 17. listopadu. Policisté své rozhodnutí odůvodnili právě probíhající akcí, jíž se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Studenti se proto rozhodli v neděli 22. listopadu uspořádat na Albertově náhradní akci.

Postava svolavatelky Jeleny Vičanové je přitom zajímavá sama o sobě. V souvislosti s prezidentem na sebe upozornila již při loňských oslavách 17. listopadu, kdy na pražském Klárově horlivě vysvětlovala všem, kdo byli ochotni ji poslouchat, že členky ruské punkové skupiny Pussy Riot jsou „zvrhlé zvrácené štětky“, čímž se zřejmě snažila obhájit Zemanovo vystoupení v Českém rozhlase, kde hudební skupinu nevybíravě kritizoval.

Když se potom na začátku letošního roku začalo diskutovat o tom, jestli by po sérii Zemanových excesů nebylo od věci omezit pravomoci prezidenta, Víčanová vystoupila v pořadu České televize Máte Slovo, kde se prezidenta opět horlivě zastávala. „Pan Zeman je báječný, výborný, nejúžasnější,“ prohlásila během diskuse, kde se snažila protivníky přehlušit.

Obzvláště ostře se v průběhu diskuse vyhraňovala vůči ministru pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi. Několikrát mu skočila do řeči a jeho případnou obhajobu se zpravidla snažila utnout již v zárodku. „Vy to možná snadno vyvrátíte, pane Dienstbier, jo, mimochodem, já jsem se vás chtěla zeptat, jak se máte u vás v TOP 09?“ zeptala se Dienstbiera, když se pokusil říct něco na svoji obhajobu.

Čtěte také: Nejvášnivější Zemanova fanynka. Seznamte se

Kromě českého prezidenta však Víčanová vzhlíží i k jeho ruskému protějšku. Na jaře letošního roku se ukázala například na květnové pietní modlitbě Putinových Nočních vlků na Olšanských hřbitovech. Ruský motorkářský gang tehdy projížděl Evropou, údajně pro to, aby uctil památku obětí druhé světové války.

Kritici však upozorňovali ne geopolitický podtext jejich průjezdu východní Evropou a na jejich vazby na kremelský režim. Víčanová se s nimi však ráda nechala vyfotit a fotku, kterou sdílela na svém Facebooku doplnila pochvalným komentářem: „Drsní hoši jsou podle mého gusta.“

Drsní hoši jsou podle mého gusta....:) :)

Posted by Jelena Vičanová on 7. květen 2015

Víčanová však není aktivní jen na Facebooku. Blogger Roman Máca, který zároveň upozornil na to, že svolávala akci na Albertově, na svém blogu upozorňuje i na to, že obdivovatelka všeho ruského je aktivní i na ruské sociální síti VKontakte. „Ze Západu vždy přišly jen války a morální úpadek. Z Ruska svoboda,“ stojí na transparentu, který drží dva muži na fotografii, již Víčanová na sociální síti sdílela s pochvalným komentářem.

Postava Jeleny Vičanové, na jejíž jméno byla hlášena i „mírová shromáždění“ organizovaná u příležitosti květnových výročí konce války, je přitom do značné míry zahalena tajemstvím. Zemanova pětatřicetiletá obdivovatelka pochází z malé vesnice Vidče u Valašského Meziříčí. Už delší dobu však posle místního starosty bydlí v Praze. Ve Vidči už koneckonců nebydlí ani její příbuzní. Ti se podle informací serveru Lidovky.cz odstěhovali do země, kde se narodila matka Jeleny Víčanové a kterou sama Vičanová tak čqasto a ráda obhajuje – do Ruska.

Čtěte také: Nehoráznost, hanba, pošlapání Listopadu. Politici kritizují Zemana