2 Proč jít na hřbitov zrovna dnes?

Albertov jako Všetaty. Inspirovalo Ovčáčka Rudé právo z r. 1989?

, NOVÉ

Témata: , ,

„Není nic divného na tom, když člověk navštíví hřbitov a uctí památku zemřelého. Ale jen do té doby, nechce-li své návštěvy zneužít k politické provokaci.“ Touto větou argumentovalo Rudé právo v roce 1989, proč si lidé nemohli jít připomenout výročí smrti Jana Palacha k jeho hrobu ve Všetatech. Text starý 26 let začal v posledních dnech kolovat na sociálních sítích. Nápadně totiž připomíná argumenty prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, proč studenti nemohli 17. listopadu uctít památku studentů na Albertově. Podle něj se totiž jednalo o studentskou provokaci, položit květiny na památném místě mohli kdykoli jindy.

Text v Rudém právu odpovídá na dotaz čtenáře, proč „nemohl v sobotu 21. ledna položit kytičku ke hrobu Jana Palacha“. V roce 1989 uběhlo od jeho smrti 20 let a takzvaný Palachův týden, během něhož se tehdy smrt studenta připomínala, byl vůbec prvním signálem konce komunistického režimu.

 

 

„Položme si doplňující otázku – proč zrovna 21. ledna? Po celá léta si na urnový háj ve Všetatech a na to, že tu je uložen popel rodiny Palachových, nevzpomněl nikdo, kromě rodinných příslušníků a několika přátel. Až najednou letos,“ mlží noviny.

„Není opravdu nic divného na tom, když člověk navštíví hřbitov či urnový háj a uctí památku zemřelého. Ale jen do té doby, nechce-li své návštěvy zneužít k politické provokaci, navíc svolávané prostřednictvím amerických vysílaček,“ dodává se v textu.

O pokládání kytiček a s nimi spojených provokacích se rozhovořil tento týden i Ovčáček, když se vyjadřoval k úterním událostem 17. listopadu na Albertově. Studenti, kteří zde chtěli položit květiny k pamětní desce, se k pomníku nedostali kvůli plánované demonstraci na podporu prezidenta.

Čtěte také: Studenti bez šance. Albertov si zamluvila Zemanova fanynka

Položit kytičku? Studenti chtěli jen provokovat, míní Ovčáček

„Celé to bylo od počátku připravená provokace,“ řekl Ovčáček na adresu studentů a podobně jako komunistický tisk vyrukoval s argumentem, že mohli kytičku položit kdykoli v jiném časovém rozpětí. Podle něj šlo pouze o pár hodin. Kvůli demonstraci svolané na 14:00 však policie odmítla studenty pustit dál už v 10:45.

Uživatelka, která fotografii na Facebook vložila, připouští, že v době vydání Rudého práva bylo nynějšímu prezidentskému mluvčímu deset let. Nicméně by si mohl zkontrolovat, co tehdy komunisté psali, aby je nyní „slovo od slova“ neopakoval.

Čtěte také: Šéfka unijní diplomacie nepřijede do Prahy, kvůli Zemanovi

Studenti už plánují na Albertově skutečné uctění památky událostí z let 1939 a 1989 na neděli 22. listopadu od 15 hodin. Tvrdí, že akci nepořádají jako protest proti prezidentu Zemanovi, přestože někteří z nich byli ve skupině, kterou na Albertově kvůli prezidentskému shromáždění policie zastavila. Shromáždění, k němuž se začalo svolávat na Facebooku, už zaštítila řada rektorů a univerzitních profesorů. Ti plánují na akci rovněž vystoupit.

Sám Ovčáček v letech 2002 až 2004 působil jako redaktor v komunistickém deníku Haló noviny.

Čtěte také: Pana Ovčáčka fascinoval komunismus. Máme důkazy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.