E-cigarety lákají děti ke kouření třikrát více než tabák
Dětské kouření
Elektronické cigarety jsou pro děti lákavější než obyčejný tabák. Vyplývá to z výsledků výzkumu, který se zaměřoval na kuřácké zkušenosti dětí ve věku 10 a 11 let. Podle závěrů studie elektronické cigarety zvyšují pravděpodobnost, že děti v budoucnu začnou kouřit pravidelně. Zjištění expertů zveřejnila BBC.
Studie vychází z šetření mezi 1601 žáky ve Walesu. Vědci zjistili že šest procent z nich již kouřilo e-cigaretu. Cigaretu z tabáku vyzkoušelo třikrát méně dětí.
Čtvrtina z těch, kteří někdy použili elektronickou cigaretu připouští, že do dvou let by mohli začít kouřit. Mezi dětmi, které moderní způsob kouření neokusily, jsou dvě procenta těch, které takovou možnost nevylučují.
Kouřících rodičů ubývá
Vědci také zjistili, že od roku 2008 výrazně klesl podíl dětí, které jsou vystavené cigaretovému kouři. Během šesti let se o polovinu, tedy z 18 na 9 procent, snížil počet rodin, u kterých se smí kouřit v autě.
Snížil se také počet dětí, u nichž je nejméně jeden z rodičů kuřák. V roce 2008 to bylo 33 procent dětí, o šest let později klesl podíl kouřících rodičů na 22 procent.
Ne e-cigaretám?
Britský ministr zdravotnictví Mark Drakeford vidí v elektronických cigaretách nebezpečí pro mladé lidi. „Tato nejnovější zjištění ukazují potenciální dopad e-cigaret na naše děti a mladé lidi,“ uvedl. „Znepokojuje mě, že užívání e-cigaret může otevřít dveře ke kouření a znovu ho normalizovat - a to zejména u generace, která vyrůstá ve společnosti, kde se spíše nekouří,“ dodal ministr.
Ve Velké Británii platí zákaz kouření na veřejných místech od roku 2007. Na elektronické cigarety se ale nevztahuje. A to je podle části veřejnosti chyba. Tolerance elektronického kouření totiž zpochybňuje smysl zákazu kouření.
Čtěte také: Londýn zvažuje zákaz kouření na známých ulicích i parcích
Podobný postoj k e-cigaretám zaujala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Ve zvláštní zprávě ze srpna 2014 WHO doporučuje vládám zakázat jejich použití na veřejných místech a omezit jejich propagaci tak, aby necílila na nekuřáky a mladistvé.
Zastánci elektronických cigaret poukazují na to, že nevydávají zápach jako klasické cigarety a neobtěžují tak okolní nekuřáky. Zdůrazňují také to, že neškodí zdraví. Existují však výzkumy, které tvrdí opak.
Navzdory nejednoznačným informacím o zdravotních rizicích obliba e-cigaret roste. Svědčí o tom třeba to, že pro jejich kouření se vžilo nové slovo – vaping – odvozené z anglického výrazu pro slovo pára (vapour). Britští jazykovědci z Oxfordské univerzity dokonce vyhlásili výraz ‘vape‘ slovem roku 2014.