Rusko obvolává šachový svět. Chce odstavit Kasparova

Boj o šéfa šachové federace

Rusko obvolává šachový svět. Chce odstavit KasparovaNOVÉ
Svět

Kristýna Novotná

Kreml lobbuje proti kandidatuře Garriho Kasparova na post šéfa Mezinárodní šachové federace (FIDE). Skrze ruské ambasády obvolává jednotlivé národní šachové svazy, aby volily jeho soupeře Kirsana Iljumžinova, dosavadního šéfa organizace. Ruská ambasáda v Praze se s touto prosbou obrátila i na Šachový svaz České republiky.

Kasparov v posledních deseti letech kriticky vystupuje proti praktikám ruského prezidenta Vladimira Putina a snaží se v Rusku mobilizovat opozici. Volba hlavy nejprestižnější světové šachové organizace se uskuteční v pondělí v norském městě Tromsø. 

„Zavolali nám z ambasády, že by byli rádi, kdybychom podpořili jejich kandidáta. My jsme řekli, že uvidíme. Pak o tom jednal výkonný výbor, a ten jasně rozhodl, že Češi při hlasování podpoří Garriho Kasparova.“

„Když jsem zvedl telefon, myslel jsem si, že jde o vtip. Normálně nám ruská ambasáda nevolá,“ řekl Pete Morriss, předseda Irského šachového svazu stanici Svobodná Evropa (RFE/RL). „Nakonec se ukázalo, že se ale o omyl nejedná,“ dodal. Hlas v telefonu mu oznámil, že by ruská vláda „byla raději, kdyby byl zvolen pan Iljumžinov.“

Češi budou hlasovat pro Kasparova

A ruská ambasáda byla aktivní i ve vztahu k Šachovému svazu České republiky, jak potvrdil serveru ECHO24.cz jeho předseda Viktor Novotný. „Je pravda, že Rusko zapojilo všechny možné páky. U nás to nebylo nic dramatického. Zavolali nám z ambasády, že by byli rádi, kdybychom podpořili jejich kandidáta. My jsme řekli, že uvidíme. Pak o tom jednal výkonný výbor, což je devět lidí, a ten se jasně rozhodl, že Češi v pondělí při hlasování podpoří Garriho Kasparova,“ řekl serveru ECHO24.cz Viktor Novotný. 

Podobný telefonát potvrdilo i Norsko. „Řekli mi, že Rusko podporuje Iljumžinova a doufají, že Norsko ho podpoří také,“ uvedl Joran Aulin-Jansson, prezident Norské šachové federace.

„Jsem přesvědčen, že Kasparov je lepší člověk, který dokáže přilákat i velké sponzory. I jeho některé novátorské myšlenky ohledně šachu se nám líbí. Pan Iljumžinov byl u moci 19 let a to si myslím, že už stačí,“ dodal Aulin-Jansson. Dále Rusko oslovilo například i svazy v Keni, Barmě, na Jamajce nebo v Singapuru.

Světová legenda vs. bývalý prezident Kalmycké republiky

Ve volbě proti sobě stojí jeden z nejlepších šachistů nedávné historie a bývalý prezident Kalmycké republiky (což je součást Ruské federace), mezi jehož výroky patří to, že šachy dali lidem mimozemšťané nebo že ho jednou dokonce mimozemšťané unesli.

Podle odborníků přesto ale nebude snadné Iljumžinova sesadit. Ze 182 členů FIDE Kasparova zatím podporuje jen 52. Jde hlavně o státy západního světa.

„Iljumžinov má plnou podporu Putinova režimu,“ řekl Kasparov. „Všechna ruská velvyslanectví byla využita pro podporu pana Iljumžinova. Pochopil jsem tedy, že už nejde o šachy ale čistě o politický boj,“ dodal. 

Kampaň, která volbu šéfa FIDE provází, má podle RFE/RL hořkou příchuť. Neobejde se totiž bez obviňování ze zastrašování a korupce, i z nečestných postupů na obou stranách. Kasparovovi podporovatelé obviňují Iljumžinova z kupování hlasů zejména ve východní Asii nebo z vypuzení Mahmouda Hanifa z postu šéfa afghánského svazu kvůli jeho podpoře Kasparova. Iljumžinov nařčení odmítá a Kasparova zas obviňuje z využití sporu, aby se ukázal v lepším světle.

To, že Rusko využívá svého vlivu, aby volbu Kasparova zmařilo, není možná nijak překvapivé. Bývalý světový šampion patří mezi nejhlasitější a vytrvalé kritiky Putina od roku 2005, kdy šachy na profesionální úrovni pověsil na hřebík.

„Iljumžinov má plnou podporu Putinova režimu,“ řekl Kasparov. „Všechna ruská velvyslanectví byla využita pro podporu pana Iljumžinova. Pochopil jsem tedy, že už nejde o šachy ale čistě o politický boj,“ dodal. Ruský ministr zahraničí se k lobbování svých diplomatů odmítl vyjádřit.

Čtěte také: 'Faktor Putin' začíná deptat evropskou ekonomiku

Nestrašme Putinem, sankce nic neřeší, píše Nečas