1 Expremiér a Rusko

Nestrašme Putinem, sankce nic neřeší, píše Nečas

Bývalý premiér Petr Nečas napsal pro Mladou frontu Dnes názor, ve kterém varuje před zbytečnou rusofobií a démonizací prezidenta Putina. 

„Ruské angažmá v ukrajinské krizi je právem terčem kritiky. Oprávněná ostražitost a kritika vůči ruské politice však nesmí přerůst v otevřenou či skrytou rusofobii,“ napsal Nečas.

Ovládnutí Krymu, po kterém současná krize vypukla a vedle mimo jiné i k sestřelení boeingu na východě Ukrajiny, bylo podle Nečase „nepochybně porušením mezinárodního práva“. Zároveň upozorňuje, že Krym nejde přirovnat s nacistickou okupací Československa.

„Vykreslování ruského prezidenta jako nového Hitlera je ahistorické a hloupé,“ píše. „Pohraničí bylo po tisíc let integrální součástí naší vlasti, Krym byl připojen k Ukrajině z rozmaru jednoho komunistického papaláše a tehdejší hranice neměla nic společného s historií a byla jen umělou čárou na mapě uvnitř jednoho impéria.“

Diplomatická krize tento týden eskalovala také po ruském zákazu veškerého dovozu masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie a Spojených států. Podle Nečase však vzájemné sankce nic nevyřeší, protože  budou jen stupňovat nárůst nepřátelství. „Diabolizace prezidenta Putina je krátkozraká. Ruská veřejnost, včetně střední třídy, za ním stojí. Putinovské Rusko je předvídatelnější a bezpečnější prvek mezinárodních vztahů než Rusko jelcinovské,“ napsal. Ignorovat to, či si dokonce přát v Rusku majdanský a postmajdanský scénář může podle Nečase jen sebevrah. „To není projev appeasementu ani proputinovský postoj. Jakkoliv z toho asi budu obviněn,“ dodal expremiér.

Čtěte také: Nečas: Dělají z nás protistátní spiklenecké centrum

Čtěte také: Rusko blokuje potraviny ze Západu, zvažuje i zákaz přeletů

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.