První dítě podstoupilo eutanazii v Belgii. O smrt požádalo samo

DOBROVOLNÝ ODCHOD

První dítě podstoupilo eutanazii v Belgii. O smrt požádalo samoNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje spící dívku na nemocničním lůžku. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

Echo24

V Belgii zemřel při asistované sebevraždě první dětský pacient, uvedl v sobotu místní tisk. Belgické království je jedinou zemí světa, která povoluje eutanazii nezletilým, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí a rozhodnou se tímto způsobem zkrátit své utrpení. Uvedla to agentura AFP.

Příslušný zákon platí od roku 2014. Nezletilí nemocní smějí žádat o eutanazii i v Nizozemsku, ale zde až od věku 12 let.

„Naštěstí je jen velmi málo dětí, které připadají v úvahu. To ale neznamená, že bychom jim měli odpírat právo na důstojnou smrt,“ řekl předseda belgické Federální komise pro kontrolu a posouzení eutanazie Wim Distelmans, který potvrdil první dětskou eutanazii vlámskému deníku Het Nieuwsblad.

První případ dětské eutanazie se udál ve Vlámsku. Zdroje neuvedly jméno ani další podrobnosti eutanazie nezletilého, který podle lékařů trpěl v poslední fázi nevyléčitelné nemoci, dodal vlámský list.

Nezletilý pacient musí sám požádat o eutanazii. Případ poté posoudí lékařský tým a jeden nezávislý psycholog. Souhlas musejí dát také rodiče nemocného dítěte. Navrhovatelé zákona se odvolávali na přání některých belgických lékařů a zdravotníků, kteří se setkávali s „nesnesitelnou bolestí“ u některých dětí.

Čtěte také: Bojovnice za eutanázii šla ‚příkladem‘. Soupravu si koupila online