1

Propad důvěry Zemanovi vadí. Musí zlepšit komunikaci, říká Kmoníček

Prezidentu Miloši Zemanovi není lhostejné, že podle průzkumu mínění ztrácí důvěru české veřejnosti. Bude se proto muset zamyslet nad svou komunikační strategii, aby přesně vysvětloval, co a proč dělá. V rozhovoru pro Českou televizi to řekl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Podle něj se občas stává, že prezident některým svým "silným výrokem" přebije jinou, důležitější agendu, které se věnuje a která by si pozornost zasloužila.

Kmoníček rovněž řekl, že i směrem ke Spojeným státům bude třeba opravdu "výrazně zvýšit informovanost". Reagoval tak na dotaz moderátorky, jestli českého prezidenta zajímá, že o něm americký Washington Post píše, že je faktickým mluvčím Kremlu. "Myslím, že s tímto hodnocením by nesouhlasil a že by ho svým způsobem mrzelo," uvedl.

Washington Post podle Kmoníčka uveřejnil dva články. "Oba dva paradoxně pocházely z dílny stejné organizace, National Endowment for Democracy, která má svoje vlastní politické zaměření, které velmi odpovídá jedné politické straně v České republice. Tady vidím, že směrem k USA budeme opravdu muset výrazně zvýšit informovanost, aby USA nedostávaly informace z České republiky pouze od jedné skupiny asi šesti lidí," uvedl. Jakou českou politickou stranu mínil, neřekl. National Endowment for Democracy je americká nezisková aktivistická organizace.

Český prezident v posledních týdnech vyvolal několik kontroverzí. Kritice čelil mimo jiné v souvislosti se svou návštěvou Číny, kde podle oponentů zanedbal téma lidských práv. Jeho výroky o ukrajinské krizi zase podle mínění kritiků projevují příliš velké porozumění pro politiku ruského prezidenta Vladimira Putina. Domácí publikum prezident asi nejvíc zaskočil, když nedávno v rozhlasových Hovorech z Lán v Radiožurnálu opakovaně použil vulgární výrazy.

Podle listopadového průzkumu veřejného mínění Centra pro výzkum veřejného mínění se důvěra v prezidenta dramaticky snížila z říjnových 58 procent na 37 procent. Je to nejméně od Zemanova nástupu do funkce.

Kmoníček dnes v ČT řekl, že "budeme muset pravděpodobně některé připravované kroky prezidenta mít lépe mediálně pokryty". Naznačil, že někdy mají podle jeho mínění média hotový negativní názor na Zemanovy aktivity dopředu, současně ale dodal, že problémy nelze svádět na média. "Bude se muset pan prezident zamyslet nad svou komunikační strategií, aby opravdu dokonale a přesně vysvětloval, proč co dělá," uvedl. S prezidentem prý o těchto věcech hovoří průběžně.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.