Velká tučňácká záhada. Tisíce možná neumřely, jen se přestěhovaly
Přežili tučňáci?
Asi 150 tisíc tučňáků kroužkových, kteří žili v zálivu Commonwealth u Antarktidy a kteří podle australských vědců zahynuli kvůli obří kře, která jim zahradila přirozený přístup k potravě, je možná na živu. Myslí si to odbornice na tučňáky z Univerzity v Minnesotě, podle níž tučňáci mohli jenom změnit lokaci.
Australští vědci při průzkumu zjistili, že populace tučňáků, kteří obývají mys Denison, se od roku 2010 snížila ze 160 tisíc na pouhých 10 tisíc. Příčinnou měla být obří kra o velikosti 2 900 kilometrů čtverečních, která v roce 2010 mys zahradila a tučňáci tak museli pro potravu do vzdálenosti šedesáti kilometrů. Vědci proto předpovídali, že kolonie tučňáků kroužkových do dvaceti let zcela vymizí, pokud se kra nerozlomí.
Nyní svitla tučňákům naděje. Americká odbornice na tučňáky Michelle De La Rueová z Univerzity v Minnesotě si myslí, že tučňáci mohli prostě jen změnit lokaci a připojit se k jiné skupině žijící blíž k vodě. Podobný fenomén se stal v roce 2001 na Rossově ostrově v Antarktidě, kdy se tučňáci přestěhovali, protože jim taktéž zahradila přístup do moře ledová kra.
„Jenom protože je tam pozorováno mnohem méně ptáků, neznamená to automaticky, že ti jedinci vyhynuli,“ poznamenala La Rueová pro web Live Science. „Jednoduše se mohli přestěhovat někam jinam, což by dávalo smysl, když poblíž žijí kolonie, kterým se daří dobře,“ vysvětlila.
La Rueová sice nemá žádný důkaz, že tučňáci žijí, jak sama uvádí. Zároveň ale zdůrazňuje, že tu není žádný důkaz, který by svědčil o opaku.